PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Żniwa we Francji startują z trudem

Żniwa we Francji startują z trudem Obfite deszcze we Francji wpływają na opóźnienie żniw. Fot. Katarzyna Szulc

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 11-07-2016 19:39

Tagi:

Ulewne deszcze występujące we Francji pogarszają stan zbóż na terenie kraju. Są także powodem trudności ze żniwami.Firma analityczna FranceAgriMer w raporcie z 4 lipca br. obniżyła odsetek upraw ocenianych w dwóch najwyższych kategoriach (ocena dobra i bardzo dobra) z 65 do 59 proc. Wynik jest gorszy w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat, a powodem korekty w dół są obfite opady deszczu występujące na terenie Francji.

Deszcze wpływają też na opóźnienie żniw. Do zeszłego poniedziałku zebrano zaledwie 1 proc. pszenicy miękkiej w porównaniu z 11 proc. w analogicznym okresie poprzedniego roku. Pogorszył się stan upraw jęczmienia. Oceny najwyższe otrzymało 53 proc. upraw tego gatunku w porównaniu do 62 proc. we wcześniejszym tygodniu.

W przypadku jęczmienia postępy żniw są większe. W tym samym czasie zebrano ziarno z 16 proc. areału. Oznacza to jednak znacznie mniejszy odsetek niż w tym samym okresie rok wcześniej wynoszący 73 proc., informuje FAMMU/FAPA za Reuters.

Panująca aura pogodowa przekłada się na wielkość zbiorów we Francji. Według Agritel w tym kraju w bieżącym sezonie zbiory pszenicy miękkiej osiągną 37,26 mln t czyli o 9,2 proc. mniej w porównaniu do ubiegłorocznego, rekordowego wyniku. Przewidywane średnie plonowanie wyniesie 7,09 t/ha, o 10,4 proc. poniżej rekordowych, ubiegłorocznych plonów i o 3,9 proc. mniej niż wynosi średnia z ostatnich pięciu sezonów. Jednak areał zasiewów 5,24 mln ha, który jest najwyższy od 80 lat i będący o 5 proc. powyżej średniej z okresu ostatnich pięciu lat ma częściowo zrekompensować gorsze wyniki plonowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Paweł W. Jakoniuk 2016-07-12 18:04:47
    Dzis zbierze mało jutro zbierze wiecej, w medycynie jak w kinie.
  • jab 2016-07-12 11:45:00
    wiosna analitycy liczyli jak duzo francja zbierze , a tu bozia pokazala fige
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!