Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach przebiegały według scenariusza z dwóch poprzednich dni. Wzrost (lub brak zmiany) cen na giełdzie w Paryżu i spadek notowań na giełdzie w Chicago. Zboża za oceanem tanieją bez przerwy już od tygodnia.

Tymczasem na Matif wyznaczają nowe lokalne szczyty cenowe. Wczoraj europejska kukurydza osiągnęła cenę najwyższą od 31 października br. Korzystniejsze zmiany cen na paryskiej giełdzie względem giełdy w Chicago to w dużej mierze zasługa słabnącego euro do amerykańskiego dolara (poziomy najniższe od 14 lat).

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (168,00 euro/t- 742 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,93 proc. (146,79 USD/t- 624 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,60 proc. (166,75 euro/t- 737 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,86 proc. (136,71 USD/t- 501 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!