O ile łączna wartość sfinansowanie maszyn rolniczych (leasing + pożyczka) w I pólroczu 2016 r. wyniosła 1,512 mld zł (wobec 7,101 mld łącznej wartości w tym czasie sfinansowanych wszystkich maszyn i IT), to w I pólroczu 2017 r. wzrosła do 1,963 mld zł (wobec 8,504 mld wartości wszystkich sfinansowanych maszyn i IT).

Prognoza na 2017 r. mówi o wzroście finansowania maszyn rolniczych o 29 proc. rok do roku.

Struktura przedmiotowa rynku finansowania maszyn i IT wskazuje, że maszyny rolnicze stanowią 23,1 proc. rynku tego rynku i są na drugim miejscu po maszynach do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metali (30,8 proc. rynku).

Zdecydowanie wśród klientów firm leasingowych z branży rolniczej większym zainteresowaniem niż leasing cieszy się pożyczka inwestycyjna przez nie udzielana.

Uczestnicy rynku rolnego wspomagani przez fundusze unijne w poprzednich latach wyposażyli swoje gospodarstwa przede wszystkim w sprzęt uprawowy. Obecnie środki unijne są rzadziej przeznaczane na sprzęty rolnicze, gdyż na przykład rolnik, który zakupił w poprzedniej perspektywie traktor nie może ponownie liczyć na sfinansowanie zakupu kolejnego.

Stąd obecnie środki przeznaczane są przed wszystkim na infrastrukturę produkcyjną jak ubojnie, czy wyposażenie budynków inwentarskich.

Popyt na finansowanie spodziewany jest przede wszystkim ze strony lepiej zorganizowanych producentów rolnych i przetwórców, a mniej ze strony rolników indywidualnych.

Lepsza koniunktura w branży mleczarskiej sprzyja wzrostu zainteresowania finansowaniem zakupu specjalistycznych urządzeń do dużych gospodarstw produkujących mleko.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!