Fundusz Szwajcarski w całej Polsce wspiera 58 projektów (w tym 14 w Małopolsce) z zakresu infrastruktury i ochrony środowiska, ochrony zdrowia, wsparcia sektora prywatnego, badań, partnerstwa samorządów lokalnych oraz działań organizacji pozarządowych w obszarze społecznym oraz dotyczących ochrony środowiska. Ich łączna wartość to blisko 500 mln franków szwajcarskich.

Celem projektu „Produkt Lokalny Małopolska” jest stworzenie systemu sprzedaży produktów lokalnych. - Umożliwiamy krakowianom dostęp do lokalnej, dobrej żywności bezpośrednio od małopolskich rolników i wytwórców. Organizujemy targi, kluby zakupowe, stoiska patronackie i zakupy w gospodarstwie. Współpracujemy z grupą 120 rolników i wytwórców z 9 regionów Małopolski – wymienia Rafał Serafin, prezes Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

Obecnie aż 40 proc. gospodarstw w Małopolsce nie uczestniczy w sprzedaży produktów rolnych, produkując wyłącznie na własne potrzeby. Co piąte gospodarstwo nie ma źródła dochodu poza dopłatami czy rentą. W ramach projektu „Produkt Lokalny Małopolska” prowadzone są więc działania aktywizujące tę grupę: wspierające rozwój ich przedsiębiorczości, ułatwiające wejście na rynek spożywczy, zachęcające do tworzenia małych, rodzinnych firm. Tym samym projekt wpisuje się w priorytety rozwoju rolnictwa i terenów wiejskich województwa małopolskiego na lata 2014-2020. 

- Nie wymyślamy niczego nowego – korzystamy ze sprawdzonego modelu szwajcarskiego i adaptujemy go do małopolskich realiów. A Szwajcarzy znają się na markach i produktach lokalnych jak nikt inny – wyjaśnia Rafał Serafin.

Założenia i dotychczasowe efekty projektu „Produkt Lokalny Małopolska” zostaną przedstawione jutro podczas spotkania w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera, który również jest beneficjentem Funduszu Szwajcarskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!