Nagrody dla najlepszych rolników indywidualnych oraz najlepszych firm przetwórstwa rolno-spożywczego i usług rolniczych w woj. opolskim w XXII edycji konkursu AgroLiga 2015 rozdano w niedzielę w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego (OODR) w Łosiowie.

Laureaci I miejsca wśród rolników indywidualnych Małgorzata i Damian Dambon podkreślali w rozmowie, że do rozwoju ich gospodarstwa rolnego w dużym stopniu przyczyniły się pieniądze unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Za nie kupili m.in. dwa ciągniki, rozsiewacz nawozów, pług obracalny, opryskiwacz czy agregaty uprawowe. W sumie - jak podał Dambon - jego gospodarstwo w latach 2006-2013 pozyskało z UE ok. 365 tys. zł. - Inwestycje rozłożyliśmy w czasie, co pozwoliło nam nie brać kredytów. Dzięki dotacjom prawie cała nasza baza maszynowa jest nowa - mówił i zapowiedział, że w kolejnych latach z pieniędzy UE chciałby dokupić np. jeszcze jeden duży ciągnik.

Laureat II miejsca Waldemar Fogel podał z kolei, że łącznie z UE pozyskał ponad 300 tys. zł. Za te pieniądze kupił np. przewoźną suszarnię, pług obracalny, prasę rolującą, ciągnik czy ładowarkę teleskopową. - To był duży zastrzyk finansowy, dzięki któremu poszliśmy niesamowicie do przodu - mówił. Przyznał, że przed wejściem Polski do UE obawiał się, jak będzie funkcjonować w unijnych warunkach.  - Okazało się, że nie było się czego bać. Skorzystaliśmy na tym na pewno - zaznaczył i dodał, że w kolejnych latach chce np. wybudować chlewnię, a z pieniędzy UE ją wyposażyć.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja uznał, że - bez pieniędzy unijnych nie ma już obecnie możliwości, by którykolwiek z rolników - nawet tych największych - mógł nadążyć z duchem czasu i doposażać na bieżąco swoje gospodarstwo. Czaja zaznaczył jednak, że mniejsi rolnicy ostrożniej korzystają z unijnych dotacji, a też nie mają możliwości finansowych czy zdolności kredytowej, by pozyskiwać duże pule środków. Podkreślił, że łatwiej jest w tym zakresie rolnikom gospodarującym na dużych areałach.

- Ale jeśli w gospodarstwie było w ostatnich latach tyle pieniędzy, by wystarczyło na spokojne prowadzenie działalności rolniczej, a do tego były jakieś rezerwy i pomysł na coś obok - choćby agroturystykę - to tacy rolnicy poszli bardzo do przodu dzięki UE - dodał.