Ostatni skandal z udziałem rzekomo przekupionych urzędników ds. weterynarii, który znacząco nadszarpnął reputację światowego mięsnego potentata, nie wpłynął znacząco na eksport brazylijskiego mięsa. Pomimo chwilowego zastoju, brazylijski eksport wołowiny wydaje się powracać do poziomu sprzed tych wydarzeń. W kwietniu tego roku po ujawnieniu afery, eksport wołowiny spadł do wartości 363 mln dol. Ostatnie dane wskazują, że nastąpiło duże ożywienie. Poprawę notuje również brazylijski eksport drobiu. W lipcu 2017 r. wyeksportowano 340 000 ton kurczaka, co wskazuje na 6 proc. wzrost w stosunku do tego samego okresu z roku ubiegłego.

Głównymi partnerami napędzającymi eksport brazylijskiego mięsa były Chiny i Hong Kong, Egipt Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonia, Meksyk, Kuwejt, Angola i Rosja.

Pisaliśmy już: Brazylia nadal eksportuje mięso wieprzowe do Rosji

Nadal obowiązuje embargo USA dla świeżej brazylijskiej wołowiny. Amerykański sekretarz rolnictwa Sonny Perdue niedawno powiedział, że USA nie przewidują na razie zniesienia zakazu.

Pomimo chwilowych perturbacji Ministerstwo Rolnictwa, Hodowli i Zaopatrzenia (MAPA) informuje, że Brazylia nadal intensywnie skupia się teraz na rozszerzeniu rynków strategicznych. Sektor rolny w kraju stanowi ok. 40 proc. całkowitego eksportu kraju i około 7 proc. udziału w światowym rynku produktów rolnych. Wyzwaniem wielkiego rządu w rolnictwie jest zwiększenie tej liczby do 10 proc. - Strategia powinna również zachęcać do otwarcia nowych rynków dla produktów brazylijskich i konsolidować wizerunek kraju jako eksportera wysokiej jakości produktów, dbającego o ochronę środowiska – informuje brazylijskie ministerstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!