Coraz więcej kobiet - rolniczek!

Cztery lata temu, wśród rolników prowadzących gospodarstwa o powierzchni większej niż 100 ha, kobiety stanowiły tylko 8 proc. Jednak statystyki pokazują wyraźną tendencję wzrostu ich aktywności w branży rolniczej. Obecnie, co piąte gospodarstwo rolne w Polsce kierowane jest przez kobietę. Warty podkreślenia jest fakt, że w samym województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim doszło już do wyrównania ilości posiadanych na własność gospodarstw pomiędzy farmerkami a farmerami.

- Widzę duży potencjał w nas kobietach-rolniczkach, które coraz częściej przejmują stery i samodzielnie prowadzą duże gospodarstwa. Mit rolnika mężczyzny powoli upada - uważa Dorota Kuźniacka, Właścicielka Gospodarstwa Rolnego Dębówiec.

- Kobiety rolniczki tak naprawdę wnoszą to samo, co inne kobiety pracujące w pozostałych branżach, czyli kobiecą intuicję, odwagę, wytrwałość w dążeniu do celu i cierpliwość w jego realizacji, konsekwencję w działaniu oraz wysoką odporność psychiczną na stres. Są przede wszystkim bardzo przedsiębiorcze, mądrze inwestują, kierując się myślą: po co to robię i jaką ma mi to przynieść korzyść biznesową. Aby udowodnić mężczyznom, że są godnymi partnerami w biznesie stale się dokształcają. Jednak będąc kobietą posiadamy coś unikalnego, czego mężczyznom często brakuje, tzw. - ,,szósty zmysł"- który pozwala nam mądrze zarządzać gospodarstwami - uważa Marianna Piętka, Prezes Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłowego Janówek Sp. z o. o.

Branża rolna zdominowana przez mężczyzn?

Kobiety na wsi odrzuciły już dawno rolę ,,żon przy mężu" i animatorek życia na wsi, choć oczywiście robią to nadal i czerpią z tego ogromną satysfakcję. Współczesne farmerki stają się jednak coraz bardziej przedsiębiorcze. W praktyce wygląda to tak, że polskie kobiety na wsi ,,rządzą" w swoich domach i w pracy. To one w większości przypadków podtrzymują więzi rodzinne, zajmują się domem i podejmują decyzje dotyczące zakupów czy inwestycji w gospodarstwach.

- To nic nowego - uważa Violetta Piętka, Wice Prezes Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłowego Janówek Sp. z o. o. i dodaje - od zawsze jesteśmy związane z rolnictwem tyle, że nie formalnie. To właśnie my kobiety wspieramy i doradzamy swoim mężom w podejmowaniu decyzji zakupowych, czy w działaniach agrotechnicznych na polu. Jestem przekonana, że zarówno w rolnictwie, jak i w każdym innym zawodzie odniesie się sukces myśląc długofalowo, wyprzedzając bieżące sytuacje zawsze o ten jeden krok do przodu.