Zapotrzebowanie wielu branży w Peru zaskakująco dobrze odpowiada temu, co produkuje Polska – napisał Bank Zachodni WBK w raporcie.

– Od 2013 r. między UE a Peru i Kolumbią obowiązuje umowa o wolnym handlu. Zniesiono wiele barier i ograniczeń; w wielu sektorach mamy szeroko otwarte drzwi – powiedziała Olga Pietkiewicz, szefowa International Desk Banku Zachodniego WBK.

Intensywny rozwój gospodarczy budzi głód rynku również na środki produkcji z branży rolniczej. – Peru potrzebuje maszyn i urządzeń do produkcji w wielu branżach, szczególnie w sektorze rolno-spożywczym, przemyśle elektromaszynowym, chemicznym i metalurgicznym. Kraj ma też ogromne zasoby drewna i z pewnością istnieje tu potencjał dla eksportu maszyn i urządzeń dla sektora drzewno-papierniczego  – wskazuje Olga Pietkiewicz.

Także analizy Ministerstwa Rozwoju, cytowane przez bank, potwierdzają zainteresowanie w tym kraju polskimi samolotami rolniczymi.

Mimo sporej odległości, polscy przedsiębiorcy z branży mleczarskiej już przetarli ścieżki i wysyłają do Peru zagęszczone mleko, śmietanę oraz serwatki. Według ekspertów banku, Peruwiańczycy importują surowce, których produkcja na miejscu jest ograniczona lub niemożliwa. Są to głownie zboża oraz wybrane produkty mleczne.

– Warto jednak pamiętać, że głównymi dostawcami żywności do Peru są pozostałe kraje Ameryki Południowej oraz Stany Zjednoczone. Konkurencja tych państw jest bardzo duża. W dodatku popularność polskich produktów zależy głównie o ich konkurencyjności cenowej na rynku światowym – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego Banku Zachodniego WBK. Zdaniem eksperta, ciekawą niszą eksportową mogą być karmy dla zwierząt.

O tym, że Peruwiańczycy mieliby środki na zakupy w Polsce ma świadczyć wg ekspertów banku fakt, że PKB w tym południowoamerykańskim kraju w ostatnich latach rozwija się na  poziomie bliskim 4 proc., czym wyróżnia się na plus spośród sąsiadów (Chile – 1,6 proc. wzrostu PKB, Meksyk – 2,2 proc., Kolumbia - 1,8 proc.).

W regionie Peru wyróżnia się także pozytywnie łatwością prowadzenia biznesu, jest na 56 miejscu raportu Doing Business. Polska w tym samym raporcie zajęła 25 miejsce. Nowy prezydent, Pedro Pablo Kuczyński, ma nawet polskie korzenie, co jednak nie zmienia faktu, ze Peru zajmuje wg GUS-u dopiero 87. pozycję na liście kierunków eksportu produkcji z Polski. Sytuacja zaczęła się zmieniać, eksperci BZ WBK wskazują, że polski eksport do Peru w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. wzrósł o 17,5 proc. rok do roku.