W gospodarstwie czas jest bardzo ważny. Uzależnione od niego są terminy siewów, nawożenia, zbioru. Całkowicie jest mu podporządkowana praca. Dlatego gospodarz nie może sobie pozwolić na jego niepotrzebną stratę. Poza pracą na polu w każdym gospodarstwie jest dużo papierkowej roboty, która zajmuje tak potrzebny czas. Można to jednak skrócić do minimum, korzystając z komputera i programów biurowych. W poprzednim numerze pisaliśmy o najpopularniejszym pakiecie tego typu: Microsoft Office. Ma on jednak poważnego konkurenta, który nazywa się OpenOffice.

Kilka różnic

Osoby, które miały już dłuższą styczność z programem MS Office, mogą mieć na początku trochę kłopotów z korzystaniem z OpenOffice. Dlaczego? Z powodu przyzwyczajenia. Przykładowo, podczas tworzenia pliku tekstowego (w MS Office), żeby zmienić wielkość liter, trzeba z menu „Format” wybrać opcję „Czcionka”. W OpenOffice jest nieco inaczej. Tutaj słowo „Czcionka” zostało zastąpione innym – „Znak”. I takich różnic jest więcej. Rzecz jasna programy w pakiecie OpenOffice nie mają takich samych nazw jak te z MS Office'a. Zamiast Worda jest Writer, zamiast Excela – Calc, zamiast PowerPointa – Impress, i tak dalej. To, co jeszcze na pierwszy rzut oka odróżnia oba pakiety, to liczba dostępnych programów biurowych. MS Office sprzedawany jest w wielu różnych wersjach – bogatszych i mniej rozbudowanych (różnica dotyczy programów składowych, np. w droższym pakiecie Professional zawarty jest program Access, a w tańszym Standard go nie ma). W OpenOffice jest po prostu sześć aplikacji (nie ma podziału na bogatsze i uboższe wersje).

Mimo że instalacja OpenOffice'a przebiega nieco inaczej niż MS Office, to nie powinna być kłopotliwa. Program ten jest dostępny w języku polskim, a komentarze pojawiające się podczas instalacji bardzo dobrze opisują każdy kolejny krok. Poza tym cały proces ogranicza się do zaledwie kilku kliknięć. Po instalacji należy uruchomić program, aby od razu dokonać jego konfiguracji. Krótkie powitanie, umowa licencyjna, następnie trzeba wpisać imię i nazwisko, po czym program wyświetli komunikat z pytaniem o aktualizacje automatyczne (najlepiej nic nie zmieniać tylko nacisnąć „Dalej”), na koniec pojawi się tabelka z rejestracją programu (można się zarejestrować lub nie – w obu wypadkach korzystanie z programu jest całkowicie darmowe!).