Do niedawna internet dostępny był przede wszystkim dla mieszkańców miast. Jednak dzięki systematycznemu rozwojowi nowych technologii sytuacja uległa zmianie. Z internetu coraz częściej mogą korzystać mieszkańcy wsi.

Wirtualna biblioteka
Głównym i najbardziej bezpośrednim źródłem wiedzy rolniczej w internecie są portale rolnicze. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, ponieważ zawierają najróżniejsze wiadomości związane z rolnictwem. Strony internetowe tych portali mają jeszcze wiele wad. Podstawową jest brak baz informacyjnych dla rolnictwa lub dostępu do informacji już istniejących. Jednak i w tej dziedzinie zauważyć można postęp. Powstają bowiem coraz nowsze i lepsze serwisy, w większym stopniu skupiające się na gruntownym pogłębianiu wiedzy rolniczej. Dobrym tego przykładem jest Portal Doradztwa Rolniczego (www.odr.net.pl). Pierwszą zaletą PDR-u jest bardzo intuicyjne obsługiwanie strony. Za pomocą jednego kliknięcia zostaniemy odesłani do wybranego przez nas ODR-u i związanych z nim aktualności. Bieżące wydarzenia to mocny punkt tej codziennie aktualizowanej witryny. Hodowla czy uprawa, prawo, ekonomia i Unia Europejska – o wszystkich tych zagadnieniach można się naprawdę dużo dowiedzieć, odwiedzając witrynę Portalu Doradztwa Rolniczego.

Informacja precyzyjna
Pewnego rodzaju alternatywą dla portali są mniejsze strony internetowe skoncentrowane na wybranych zagadnieniach z zakresu rolnictwa. Witryna Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (www.ihar.edu.pl) jest dobrym przykładem takiego skoncentrowania. Można na niej bowiem znaleźć bardzo dużo użytecznych informacji, ale tylko z zakresu uprawy roślin (dokładniej: zbóż, kukurydzy, rzepaku, ziemniaków, traw i motylkowatych drobnonasiennych). W każdym z działów tematycznych znajdują się artykuły dotyczące nawożenia, wybranych odmian roślin czy ochrony przed wszelkiego rodzaju patogenami.

Dla hodowców bydła godnym polecenia jest strona dr inż. Anny Marii Szymańskiej, specjalistki z zakresu hodowli zwierząt (www.ams.zdrowemiasto.pl). Ta prywatna witryna zapewni wiele godzin ciekawej lektury z zakresu hodowli bydła. Znajdują się na niej cenne informacje dotyczące chorób zwierząt, produkcji mleka czy ras bydła. Więcej informacji dotyczących samych ras znajdziemy na stronie Programu Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich (www.bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl), na której omówione zostały rasy rodzime bydła, świń, owiec, drobiu, zwierząt futerkowych i ryb.

O tym, jak ważny jest wpływ warunków klimatycznych na prace polowe, wie każdy. Kiedy siać, zbierać, nawozić? Wtedy, kiedy pogoda pozwoli. W tym roku cała Polska modliła się o deszcz, ponieważ w lipcu mieliśmy największą od wielu lat suszę. Nie zawsze jednak najważniejszy jest deszcz. Podczas różnorodnych zabiegów na polu ogromne znaczenie mają: prędkość wiatru, temperatura, zachmurzenie, wilgotność, a dla nas samych ciśnienie. Ograniczone czasowo telewizyjne prognozy pogody są często niedokładne. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że aktualne i najdokładniejsze informacje dotyczące pogody można znaleźć właśnie w internecie. Dobrym przykładem jest Numeryczna Prognoza Pogody (www.meteo.pl). Jest to prognoza przygotowana przez matematyków i meteorologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Strona ma wiele zalet. Po pierwsze, można znaleźć szczegółową trzydniową prognozę pogody dla wszystkich gmin w kraju (temperaturę, opady, zachmurzenie, wilgotność, ciśnienie, prędkość i kierunek wiatru)! Przejrzysta i dobrze opisana witryna zawiera również szereg bardzo szczegółowych map klimatycznych, które w pełni usatysfakcjonują najwybredniejszych internautów. Codzienna prognoza uzupełniona jest komentarzem synoptyka.
Rolnik musi dbać o zwierzęta i uprawy, ale również o własne interesy. Dla osób posiadających własne przedsiębiorstwa rzeczą nadrzędną jest „bycie na bieżąco” w sprawach rynku i ekonomii. Na stronie Agencji Rynku Rolnego (www.arr.gov.pl) dział rynki rolne robi dobre wrażenie. Dzięki łatwej obsłudze strony każdy w krótkim czasie dotrze do interesującej go dziedziny. Wszystkie działy tematyczne witryny ARR są dobrze zredagowane i pełne ważnych informacji. Dzięki dobrej konstrukcji strony każdy artykuł można bezpośrednio wydrukować. Portal finansowy Money.pl (www.money.pl) nie jest witryną rolniczą, ale świetnym informacyjnym uzupełnieniem. Oprócz wnikliwych porad dla osób posiadających lub planujących założenie firmy, znajdziemy tam bardzo dużo wiadomości na temat kredytów, giełdy, funduszy, emerytur czy podatków. To nie wszystko, co oferuje Money.pl, szerzej o portalu napiszemy w kolejnych numerach „Farmera”.

W chwili obecnej poza portalami rolniczymi najczęściej odwiedzane są strony internetowe z ogłoszeniami. Kupię, sprzedam, zamienię liczba ogłoszeń rolniczych wciąż rośnie, a wszystko dlatego, iż zamieszczenie takiego ogłoszenia jest nieskomplikowane, najczęściej darmowe, no i trafia do bardzo szerokiego grona odbiorców. Rolniczy Portal Informacyjny Agroabc (www.agroabc.pl) umożliwia umieszczenie dwóch rodzajów ogłoszeń: płatnego i bezpłatnego, a cała operacja zamieszczenia darmowego ogłoszenia trwa zaledwie kilka minut. Witryna ta zawiera również bardzo duży katalog firm o charakterze rolniczym z opisami i danymi kontaktowymi. Internet jest dobrym rozwiązaniem, jeśli zdecydowaliśmy się już na zakup określonej maszyny i chcielibyśmy się dowiedzieć o niej czegoś więcej, ponieważ większość firm rolniczych ma własne strony internetowe. Na takich stronach bardzo często umieszczane są dokładne dane dotyczące interesującego nas sprzętu. Godna polecenia w tym przypadku jest witryna firmy Pöttinger (www.poettinger.at/pl/landtechnik/). Bardzo dokładne informacje dotyczące poszczególnych maszyn, a także zastosowanych w nich technologii okraszone są dużą porcją ciekawych zdjęć, co robi naprawdę dobre wrażenie.

Jeśli zależy nam na opinii innych rolników na temat określonego sprzętu czy produktu danej firmy – internet również przychodzi z pomocą. Forum internetowe to miejsce, gdzie każdy może zadać pytanie, opowiedzieć lub zwyczajnie poczytać, z jakimi problemami spotykają się inni rolnicy. Zdecydowanie najpopularniejszym forum o tematyce rolniczej jest forum dyskusyjne znajdujące się na witrynie Pierwszego Portalu Rolnego (www.ppr.pl/forum/index.php).

Dla małych i większych przedsiębiorstw rolniczych internet ma jeszcze jedną ważną zaletę. Jest to bowiem świetne miejsce na reklamę. Każda osoba, nawet prywatna, może założyć swoją własną stronę internetową, na której może umieścić reklamę własnej działalności. Ten sposób promocji pozwoli wszystkim zainteresowanym na dokładne zapoznanie się z ofertą bez konieczności wychodzenia z domu.

Rozwój technik informatycznych jest dla rolnictwa ważnym zagadnieniem. Dlatego w najbliższych numerach „Farmera” będziemy prezentować możliwości, jakie daje wykorzystanie mikrokomputerów i mikroprocesorów w nowoczesnych maszynach i urządzeniach, będziemy omawiać programy pomagające w pracy rolnika oraz przybliżać znaczenie internetu w rolnictwie. Postaramy się wskazać ciekawe i godne odwiedzenia witryny. Pomożemy także w założeniu własnej strony internetowej.

Źródło: "Farmer" 19/2006

Podobał się artykuł? Podziel się!