Dobrany adres
Każda strona internetowa ma jedyny w swoim rodzaju adres, na przykład www.wp.pl (portal informacyjny Wirtualna Polska), czy www.farmer.pl (strona internetowa naszego pisma). Ważne jest, aby adres strony odnosił się do tematyki na niej zawartej lub związany był z nazwą gospodarstwa. I tak na przykład, jeśli nasze gospodarstwo lub firma, dla której została przygotowana strona, ma nazwę „Świat kukurydzy”, to najlepiej, żeby adres internetowy wyglądał w następujący sposób: www.swiatkukurydzy.pl lub www.swiat-kukurydzy.pl (należy przy tym pamiętać, że nie można używać polskich znaków w adresie strony).

Często jednak zdarza się, że wybrany przez nas adres jest zajęty już przez kogoś innego. Aby być pewnym, najlepiej wejść na stronę www.nazwa.pl, gdzie dostępność określonego adresu można sprawdzić w kilka sekund. Adres strony internetowej inaczej określa się mianem „domeny”. Jest kilka możliwych domen do wyboru, z czego najbardziej popularną jest ta z końcówką „pl”. Innymi często wykorzystywanymi rodzajami domen są: „com”, „com.pl” lub europejska domena „eu”. Rejestracja każdej z wymienionych domen ma różną cenę (ogólne zestawienie przedstawione zostało w tabeli). Nie jest to jednak opłata jednorazowa, można wybrać kilka wariantów opłaty, poczynając od miesięcznego abonamentu, a na rocznym kończąc.

Kolejnym krokiem po rejestracji domeny jest znalezienie w sieci miejsca, gdzie stworzona strona zostanie umieszczona– czyli serwera. W zależności od wielkości strony (pojemność w MB, jaką zajmują pliki strony) należy wykupić odpowiednich rozmiarów miejsce na jednym z wielu dostępnych serwerów. Jednak jeśli strona ma niewiele elementów graficznych i zdjęć, nie trzeba się o to martwić. Jeśli nasza strona jest zrobiona w sposób, jaki opisaliśmy w poprzednim numerze, inne parametry serwera nie są aż tak ważne. W wypadku, gdy strona jest bardziej zaawansowana lub posiada program do samodzielnej aktualizacji (oprogramowanie dołączane na życzenie przez firmy zajmujące się tworzeniem stron), serwer musi obsługiwać język PHP i bazy danych MySQL. Ale o tym więcej w dalszej części artykułu.