W poprzednim numerze „Farmera” pisaliśmy o programach, które w znacznym stopniu mogą ułatwić prowadzenie fermy trzody chlewnej czy usprawnić zarządzanie gospodarstwem nastawionym na produkcję roślinną. Jednak, aby wszystko poprawnie  funkcjonowało, musimy pamiętać o tym, że nie każdy komputer spełni warunki, jakich wymaga konkretny program. Podczas modernizacji starego komputera czy też kupna zupełnie nowego trzeba brać pod uwagę zależność programu i sprzętu.  Tymczasem klient jest zasypywany różnymi informacjami, liczbami i mniej lub bardziej ciekawymi ofertami cenowymi. Jak się w tym odnaleźć? Postaramy się pomóc.

Komputer składa się z kilku podstawowych elementów, koniecznych do poprawnego funkcjonowania: monitora, na którym widzimy efekty swojej pracy, jednostki centralnej, odpowiadającej za myślenie komputera, klawiatury i myszy. Wszystkie niżej przedstawione parametry komputera, trudne terminy i liczby to dane, z jakimi zetknie się każdy, kto zamierza modernizować stary lub kupić nowy komputer.

Monitor
Na rynku sprzętu komputerowego jest ogromna różnorodność monitorów. Dla klientów to bardzo dobra sytuacja – jest z czego wybierać. Niestety, okazuje się, że nie jest to proste. Łatwo znaleźć taki model, który będzie się podobał, trudniej wybrać ten, który będzie miał i możliwości, i niską ceną.

Przede wszystkim mamy do wyboru dwa rodzaje monitorów: LCD (ciekłokrystaliczne) i CRT (kineskopowe). Monitory CRT są znane wszystkim użytkownikom komputerów. Duże, często niemieszczące się na biurku, ciężkie i nieporęczne. Ich główną zaletą jest to, iż są o wiele tańsze od monitorów LCD, które są cienkie i zajmują mało miejsca. Niestety, są również w większym stopniu narażone na uszkodzenia. Kineskopowe monitory komputerowe wytwarzają szkodliwe dla zdrowia pole elektromagnetyczne, co jest szczególnie istotne dla osób spędzających przed ekranem długie godziny. Płaskie monitory LCD są o wiele bardziej przyjazne dla oczu. Podczas zakupu monitora należy zwrócić uwagę na przekątną ekranu (15’, 17’, 19’ czy 21’ cali). Oczywiście im jest ona większa, tym monitor droższy, ale na większym ekranie zdecydowanie więcej widać. Jeśli komputer ma służyć tylko jako pomoc w gospodarstwie, można bez problemu zaopatrzyć się w monitor CRT o przekątnej 17 cali (teoretycznie monitor o mniejszej przekątnej powinien też się sprawdzić, lecz, aby w pełni wykorzystać możliwości programów, najlepiej kupić siedemnastkę).