Jaka jest różnica między komputerem stacjonarnym a przenośnym? Najważniejsze to rozmiary i łatwość przenoszenia. Notebook (notebook i laptop to dwa najczęściej stosowane określenia komputera przenośnego) można włożyć do torby i zabrać ze sobą w dowolne miejsce. To główna, ale nie jedyna przewaga laptopa nad komputerem stacjonarnym.

Dlaczego przenośny
Decydując się na zakup komputera, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego będzie potrzebny i w jakich warunkach ma pracować? To ważne, ponieważ komputer stacjonarny za np. 2 tys. zł, będzie miał większe możliwości niż kupiony w tej samej cenie notebook. Wspomniane możliwości zauważalne są przede wszystkim podczas pracy z programami graficznymi i nowoczesnymi grami. Jeśli komputer ma nam służyć do korzystania z Internetu, programów księgowych, rozliczeniowych czy specjalnych – wspomagających prowadzenie gospodarstwa rolniczego, notebook będzie rozwiązaniem znakomitym. Stosunkowo niższa relacja ceny do możliwości komputerów stacjonarnych to właściwie ich jedyna przewaga nad laptopami. W innych dziedzinach notebook góruje.
Komputer stacjonarny to spore urządzenie. Dlatego jeszcze przed zakupem trzeba dokładnie zastanowić się, gdzie będzie stać. Należy wybrać odpowiednie miejsce pamiętając, że jednostka centralna komputera musi znajdowac się w miejscu z odpowiednią cyrkulacją powietrza. Komputer przenośny takich problemów nie stwarza. Można go postawić właściwie wszędzie: na stole, na biurku, a nawet na krześle. A kiedy przestaniemy na nim pracować, można go schować chociażby do szuflady.

Wspomniana cyrkulacja powietrza wokół jednostki centralnej komputera stacjonarnego nie jest konieczna w wypadku notebooków. Wystarczy pamiętać o tym, aby nie zasłaniać wentylatora (żeberkowana część obudowy). Łatwiej również utrzymać notebooka w czystości, ponieważ każdorazowo po użyciu można go zamknąć. Komputer stacjonarny to kolejny „mebel”, który zbiera kurz z całego pomieszczenia.
Nie bez znaczenia jest również cena. Mimo iż wciąż komputery przenośne są droższe od stacjonarnych, to i tak ich ceny stale maleją (czasami nawet kilkaset złotych w ciągu kilku miesięcy w zależności od modelu). W chwili obecnej za 3500 zł można kupić komputer przenośny bardzo wysokiej klasy. Oczywiście są też modele tańsze. Główna różnica między notebookami droższymi i tańszymi polega na tym, że te drugie są mniej wydajne (można powiedzieć wolniejsze).