PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ODR-y przechodzą do MRiRW

ODR-y przechodzą do MRiRW Od 20 sierpnia ODR-y podlegają ministrowi rolnictwa; Fot. Fotolia

Autor: farmer.pl

Dodano: 22-08-2016 15:00

Tagi:

Weszły w życie przepisy ustawy z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego i wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego (ODR) od 20 sierpnia br. podlegają ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi.



Według obecnie obowiązujących regulacji minister rolnictwa  nadaje w drodze zarządzenia, statuty poszczególnym ODR-om, powołuje dyrektorów, według jednolitych kryteriów odnośnie osób pełniących to stanowisko, a także powołuje członków rad społecznych doradztwa rolniczego, które działają przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego.

Zmianie ulegnie skład rad, ponieważ zwiększa się liczba ich członków z 11 do 12. Dodatkowo w skład każdej rady wejdzie przedstawiciel ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Zgodnie z ustawą powołanie nowych rad musi nastąpić w termin 60 dni od dnia wejścia w życie jej przepisów. 

Zmianie uległ także status prawny tych jednostek. Z samorządowych wojewódzkich osób prawnych stały się one państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną.

Nie zmieniają się przepisy, w myśl których ODR–y powinny współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego oraz uwzględniać  kierunki rozwoju wyznaczone w regionalnych i lokalnych programach rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, ustalonych przez właściwe organy samorządu terytorialnego.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą także udzielać ODR-om dotacji podmiotowych na wykonywanie zadań  z zakresu doradztwa rolniczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • fachowiec 2016-08-29 18:28:44
  Nie zgadzam się z opinią kolegi "Rolnik". ODR-y są potrzebne, wiadomo, że nie każdy doradca ma pełen zakres wiedzy na dany temat. Może akurat w swoim życiu trafiłeś na jakiegoś lenia który przychodził do pracy żeby tylko "odbębnić" 8 godzin i do domu. Jeżeli ktoś chce i jest ambitny to będzie dla rolnika partnerem do rozmowy ale nie oszukujmy się gdzie Ci ludzie mają szukać motywacji do pracy zarabiając mniej niż kasjerka w biedronce....
 • Marian 2016-08-23 10:33:57
  "Jednostki samorządu terytorialnego mogą także udzielać ODR-om dotacji podmiotowych na wykonywanie zadań z zakresu doradztwa rolniczego" Czyli dalej będą niskie nakłady na doradztwo ? Płace nadal zbliżone do płacy minimalnej ?
 • gencjana 2016-08-23 10:28:17
  Jak ODR-y podlegają ministrowi to ma teraz stołeczki do obsadzenia. Tyle stołeczków.
 • Rolnik 2016-08-22 17:32:20
  Większość tych odr-ów to powinni całkiem usunąć. Ponieważ nie ma z nich żadnego pożytku a napewno nie rolnicy.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!