EFS jest najstarszym funduszem strukturalnym w Unii Europejskiej. "Po pół roku od zakończenia udziału w projektach 45 proc. osób znalazło zatrudnienie; 14 proc. prowadziło własną firmę. To nie są środki bezpośrednio dystrybuowane do ludzi. To są środki m.in. na szkolenia" - powiedziała w środę na konferencji prasowej Bieńkowska.

Podkreśliła, że wiele z projektów realizowanych w EFS ma realny wpływ na zatrudnianie kobiet. To są projekty, które nie przekładają się od razu na dane statystyczne. Jednak jeśli projekty będą dobrze prowadzone, to po kilku latach okaże się, że mogą mieć ogromny wpływ na rozwój w regionach.

Dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Róża Thun przypomniała, że dzięki projektom EFS można podnieść swoje kwalifikacje zawodowe lub uzyskać nowy zawód.

"EFS jest wspaniałą ilustracją tego, co w życiu zmienia się dzięki członkostwu w UE. Przykładów można przytaczać mnóstwo, ale jeden punkt jest wspólny - wsparcie oferowane przez projekty współfinansowane z EFS. Jedyną inwestycją, która zawsze przynosi zyski i nigdy nie przynosi strat, jest inwestycja w człowieka" - podkreśliła Thun.

Resort rozwoju regionalnego ogłosił w środę drugą edycję konkursu "Dobre praktyki EFS 2008" dla projektodawców realizujących projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach: Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL oraz Priorytetu 2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Celem konkursu jest propagowanie projektów pokazujących, w jaki sposób środki z Funduszu trafiają do przeciętnego człowieka i zmieniają jego życie. Poprzez konkurs i prezentację jego wyników Minister Rozwoju Regionalnego chce przyczynić się do popularyzacji wiedzy na temat możliwości uzyskania wsparcia EFS, a także zachęcić potencjalnych beneficjentów do sięgania po środki Funduszu i realizowania projektów z dziedziny rozwoju zasobów ludzkich.

Dyrektor departamentu zarządzania EFS w resorcie infrastruktury Paweł Chorąży wyjaśnił, że zainteresowanie poprzednią edycją konkursu było bardzo duże.

"Zależy mam, aby konkurs stał się tradycją. Dostaliśmy już ponad 3 tys. wniosków o dofinansowanie projektów i widać, że te projekty, które do tej pory były nagradzane, są inspiracją dla tych, którzy jeszcze nie sięgali po środki unijne" - powiedział Chorąży.

Wnioski konkursowe można składać w MRR do końca kwietnia br.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!