Wielu rolników zapomina o przestrzeganiu zasad bezpiecznej pracy przy stosowaniu środków ochrony roślin, o czym najlepiej świadczą  zgłoszenia o wypadkach, jakie odnotowują pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w całym kraju.

Z myślą o bezpieczeństwie przyszłych rolników firma Syngenta Crop Protection zorganizowała w ramach  Zielonej Akademii warsztaty terenowe, prowadzone  przez ekspertów z KRUS.

Uczniowie szkół rolniczych uczestniczący w kursach poznają zasady prawidłowego stosowania środków ochrony roślin. Szkolenia rozpoczyna krótki sondaż, dotyczący podstawowych zasad postępowania w pracy ze środkami chemicznymi. Uczniowie otrzymują np. taki zestaw pytań: W jakim stroju należy pracować ze środkami ochrony roślin? W jaki sposób zareagować w przypadku podejrzenia o zatrucie substancjami chemicznymi? Jakie informacje można znaleźć na opakowaniu preparatów do ochrony roślin i co one oznaczają? Celem ćwiczenia jest ustalenie rzeczywistej znajomości tych zagadnień wśród młodzieży i ukierunkowanie dalszych zajęć.

Szkolenia dotyczące zasad bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin mają charakter interaktywny. Prowadzący zadają uczestnikom spotkania wiele pytań, nawiązują z nimi kontakt i mobilizują ich do aktywnego uczestnictwa.

W czasie spotkań szczegółowo przedstawiane są wszelkie procesy związane z obiegiem preparatów chemicznych w każdym gospodarstwie rolnym: od momentu ich zakupu, poprzez przechowywanie, przygotowywanie cieczy roboczej, opryskiwanie aż do pozbycia się ewentualnych pozostałości preparatu oraz pustego opakowania. Eksperci z KRUS, omawiając kolejne zagadnienia, podpowiadają, na jakie elementy należy  zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupów środków ochrony roślin, jakie treści informacyjne niosą ze sobą znaki znajdujące się na etykietach preparatów oraz w jaki sposób prawidłowo przechowywać substancje chemiczne. Uczestnikom szkoleń nie są już obce takie pojęcia, jak pierwsza i druga klasa toksyczności czy okres karencji i prewencji.

Z żywym zainteresowaniem przyjmowana jest przez uczestników  prezentacja odzieży ochronnej. Spośród grupy wybiera się osobę, która, na podstawie wskazówek prowadzącego, prezentuje poprawny sposób zakładania oraz zdejmowania kombinezonu ochronnego. Młodzież dowiaduje się, w jaki sposób postępować z zabrudzonym ubraniem po wykonaniu zabiegu środkami ochrony roślin. Po zakończeniu zajęć uczniowie otrzymują materiały edukacyjne, mające ułatwić im usystematyzowanie i zapamiętanie przekazanych wiadomości.

– Z młodymi ludźmi można łatwo nawiązać kontakt. Widać, że są zainteresowani informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa pracy. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas tych warsztatów pozwoli im usprawnić i zmodernizować własne gospodarstwa – twierdzą  specjaliści  KRUS prowadzący warsztaty.

Przedstawiciele Syngenta Crop Protection są przekonani, że szkolenia odbywające się w ramach Zielonej Akademii spowodują rozważne podejście młodzieży do przyszłej pracy, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

– Bezpieczeństwo rolników zawsze było i będzie dla nas priorytetową kwestią, dlatego też zdecydowaliśmy się na włączenie do programu Zielonej Akademii szkolenia z tego zakresu – podkreślają pracownicy  firmy Syngenta Crop Protection, organizujący spotkania przy współpracy z KRUS.

Wielki Finał Zielonej Akademii
odbędzie się 21 czerwca br. o godz. 12 w hotelu Kyriad Prestige w Warszawie. Uczestnicy finału odpowiedzą najpierw pisemnie na 30 pytań testu. Na tej podstawie wyłonionych zostanie 3 finalistów, którzy przejdą do ustnej części konkursu. Uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych, będące finałem, zakończy tę pożyteczną akcję.

Źródło "Farmer" 11/2006

Podobał się artykuł? Podziel się!