E-learning to szczególna forma nauki wykorzystująca nie tylko Internet, ale również i inne media, takie jak: kasety audio i wideo, płyty CD czy telewizję interaktywną. Stron internetowych poświęconych tej formie nauki jest coraz więcej. Można się na nich dowiedzieć, jak wygląda ten rodzaj nauki i na czym polega przewaga tego systemu uczenia nad innymi, bardziej tradycyjnymi. Z nowoczesnych form interaktywnej nauki korzysta coraz więcej instytucji, firm i szkół, również związanych z sektorem rolniczym.

Nauka z bliska
Nauka przez Internet ma kilka niepodważalnych zalet. E-learning zazwyczaj nic nie kosztuje (oczywiście nie biorąc pod uwagę opłaty za sam Internet). Szkolenia, które odbywają się w tym trybie, zabierają mniej czasu. Osoby prowadzące dany kurs mogą w łatwy sposób sprawdzać postępy (lub ich brak) w nauce. Aby to było możliwe, w trakcie szkolenia przeprowadzane są specjalistyczne egzaminy. Zwykle nie ma też ograniczeń dotyczących liczby osób biorących udział w takim przedsięwzięciu. 
Przed przystąpieniem do kursu e-learningowego należy założyć konto użytkownika. Po otrzymaniu e-maila zwrotnego z potwierdzeniem rejestracji wystarczy się zalogować na wybranej stronie i zapisać na określony kurs. Wszystko przebiega szybko i sprawnie. Na większości stron poświęconych e-learningowi jest dział pomocy (nazwa może być inna). Tam znajdują się różnego rodzaju opisy, samouczki czy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

E-learning w rolnictwie
Witryn internetowych dotyczących rolnictwa z roku na rok jest coraz więcej. Większość firm, urzędów, instytucji czy szkół ma już własne strony. Niektóre z nich zdecydowały się skorzystać z systemu nauki przez Internet. Oczywiście w zastosowaniu tego rozwiązania przodują szkoły, ale nie tylko, ponieważ przeprowadzanie różnych szkoleń jest łatwiejsze, tańsze i prostsze za pomocą właśnie e-learningu.
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie organizuje specjalistyczne kursy (szkolenia) e-learningowe dla doradców. Aktualnie dostępnych jest pięć kursów dotyczących standardów jakościowych w produkcji rolnej (produkcja roślinna i zwierzęca), ekologicznych metod produkcji rolnej (produkcja roślinna i zwierzęca) oraz prowadzenia gospodarstw ekologicznych. Nie jest to przypadek odosobniony. Oddział CDR w Krakowie  pod koniec maja zakończył okres rekrutacji na kurs e-learningowy „Przepisy prawne a turystyka wiejska”. Aby wziąć udział w tym internetowym szkoleniu, należało wnieść opłatę w wysokości 100 zł. Większość kursów internetowych nie jest jednak płatna.