W Wielkim Finale Zielonej Olimpiady (konkursu przeprowadzonego w ramach Zielonej Akademii), w Warszawie spotkali się najlepsi uczniowie wszystkich 17 szkół. Czekał ich ostatni etap konkursowych zmagań. Po teście pisemnym do ustnego finału awansowały 3 osoby: Marcin Pałyska z Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach, Łukasz Smolarczyk z Zespołu Szkół RCKU im. T. Kościuszki w Namysłowie oraz Piotr Stachowicz z Zespołu Szkół CKR im. I Armii WP w Sypniewie. W ostatecznej rozgrywce każdy odpowiadał na 10 pytań wybranych z puli 30 zagadnień.

Wielkim Zwycięzcą Zielonej Olimpiady został Łukasz Smolarczyk z Zespołu Szkół RCKU w Namysłowie.
W takich konkursach liczy się wiedza, ale trzeba też mieć trochę szczęścia – powiedział Łukasz po rozdaniu nagród. Podczas podróży do Warszawy zażartowałem, że mam duży, prawie pusty plecak, więc wystarczy miejsca na komputer. Na pewno komputer przyda mi się zarówno do nauki, jak i prowadzenia pewnych spraw w gospodarstwie, w którym pracuję wspólnie z rodzicami.

Łukasz to przykład nowego pokolenia rolników – młodych ludzi chłonnych informacji i stawiających na rozwój – mówi z dumą o swoim uczniu pani Ewelina Babik, nauczycielka przedmiotów zawodowych z Namysłowa. Oprócz prestiżu Łukasz zdobył także dla szkoły nowoczesny zestaw komputerowy.

Nie zapomniano też o rozstrzygnięciu konkursu Zielona Okolica. Zestaw komputerowy PC otrzymał Zespół Szkół RCKP z Białegostoku. Szkole tej udało się namówić największą liczbę uczniów do udziału w konkursie. Jej wychowankowie najlepiej poznali praktykę w zakresie ochrony roślin w swoim regionie.

Wszyscy laureaci Zielonej Olimpiady i ich opiekunowie otrzymali aparaty cyfrowe. Pozostałym finalistom wręczono odtwarzacze mp3, a ich nauczycielom odtwarzacze CD.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której skład weszli specjaliści w dziedzinie ochrony roślin: dr Andrzej Bruderka i Jarosław Górniak z firmy Syngenta Crop Protection oraz dr inż. Romana Warzecha z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Radzików.

Uczestnicy programu podkreślali, że dzięki Zielonej Akademii zyskali coś więcej niż tylko nagrody rzeczowe. – Jestem zadowolona z programu, bo młodzież była nim naprawdę zainteresowana i chętnie uczestniczyła w zajęciach – stwierdziła Bernadeta Barańska, nauczycielka z Zespołu Szkół Rolniczych w Kisielicach.

Warto było uczestniczyć w Zielonej Akademii, bo można było zdobyć sporo nowej i wartościowej wiedzy – dodał Piotr Stachowicz z Zespołu Szkół w Sypniewie, który zajął 2. miejsce w Zielonej Olimpiadzie.

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zgodnie stwierdzili, że dobrze byłoby kontynuować tę ciekawą inicjatywę w następnych latach. Słowa pochwały, jakie organizatorzy usłyszeli od uczestników programu oraz efekty konkursu, które przerosły ich oczekiwania, dają szansę, że w przyszłym roku będziemy śledzić losy kolejnych uczestników Zielonej Akademii.

Do udziału w ZIELONEJ AKADEMII zaproszono w styczniu tego roku blisko 1000 uczniów z 17 techników rolniczych z całej Polski. Przez 6 miesięcy młodzież uczestniczyła w wykładach z zakresu ochrony roślin oraz szkoleniach praktycznych na plantacjach doświadczalnych. Program połączył przyjemne z pożytecznym. Dodatkową zachętą do nauki i ugruntowania wiedzy był konkurs Zielona Olimpiada, którego finał przeprowadzono 21 czerwca w Warszawie.


Źródło: "Farmer" 13/2006

Podobał się artykuł? Podziel się!