Szybki postęp technologiczny w wielu dziedzinach życia dotyczy również rolnictwa. Technika rolnicza stoi dziś na bardzo wysokim poziomie, a najnowsze rozwiązania w budowie ciągników, kombajnów, sieczkarni samojezdnych czy pras wysokiego stopnia zgniotu przypominają technologie niemal kosmiczne. Maszyny rolnicze są coraz wydajniejsze, bezpieczniejsze dla środowiska i bardziej komfortowe, dlatego coraz więcej jest w nich skomplikowanych zespołów hydraulicznych czy elektronicznych układów sterowania i systemów pozyskiwania danych.

Producenci światowi przeznaczają znaczne kwoty na badania i rozwój technologiczny, który zapewnia użytkownikom ich maszyn dostęp do najnowocześniejszego sprzętu. Nikogo już nie dziwi klimatyzacja czy komputer pokładowy w traktorze lub kombajnie, a bezstopniowa skrzynia biegów czy satelitarny system sterowania zyskują, także u nas, na popularności.

Niestety, za szybko rozwijającym się światem maszyn rolniczych nie nadąża przekaz informacji o najnowszych rozwiązaniach. Jest to odczuwalne zwłaszcza tam, gdzie specjalistyczna wiedza o najnowszych zdobyczach techniki rolniczej powinna trafiać jak najprędzej – w szkołach.

– Nie zawsze dysponujemy najświeższymi nowinkami z zakresu techniki rolniczej, a nasi uczniowie oczekują od nas przekazywania takiej wiedzy. To młodzi rolnicy, którzy już teraz pracują w gospodarstwach swoich rodziców, a za chwilę będą sami je prowadzić. Oni już wiedzą, co oznacza dobry sprzęt i chcą się o nim dowiedzieć więcej – niedostatki informacji potwierdza Dorota Chuda, nauczycielka z Zespołu Szkół Rolniczych i Budowlanych w Lesznie.

Dlatego firma John Deere, światowy lider produkcji maszyn rolniczych, zainaugurowała „Zieloną Szkołę John Deere”, pierwszy w branży program edukacyjny, skierowany do średnich szkół rolniczych i technicznych. Podczas spotkań w siedzibie firmy w Jelonku pod Poznaniem uczniowie nie tylko poznają historię i działalność firmy, lecz także najnowsze rozwiązania techniczne, stosowane w zielonych maszynach. W kilku blokach tematycznych przedstawione są produkty, komputerowa diagnostyka maszyn, realizacja zamówień i dopasowanie maszyn do potrzeb rolników, logistyka i celowość stosowania oryginalnych części zamiennych.