– Teraz eksperci agencji pokażą państwu, jak wybrać Johna Deere nie pisząc John Deere – zażartował przedstawiciel Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział w Poznaniu, gdy witał gości na szkoleniu.

Działalność portalu ogłoszeń dopiero się rozkręca, do 29 marca znalazło się na nim dopiero 60 ogłoszeń, dziś było ich już ponad 130. Większość beneficjentów PROW będzie prędzej czy później zainteresowana korzystaniem z niego.

Szkolenie było prowadzone przez ekspertów z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy przyjechali w tym celu z Warszawy. „Co złego to nie my”, zastrzegali wyjaśniając, że powstanie portalu nie było inicjatywą samej agencji, a zostało niejako wymuszone przez zasadę konkurencyjności, wynikającą z przepisów unijnych. Portal powstał na podstawie art. 43 a ustawy o wspieraniu obszarów wiejskich z 20 lutego 2015 r. oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 13 stycznia 2017 r. Musza z niego korzystać wszyscy beneficjenci, którzy podpisali umowy o przyznaniu pomocy po 18 stycznia 2017r. Na szkoleniu wyjaśniło się także, dlaczego portal powstał w szalonym zupełnie tempie 2 miesięcy. Taki termin wynikał z rozporządzenia, które weszło w życie 17 stycznia 2017 r.

Portal jest nowym narzędziem, dopiero co wystawionym na testy finalnych użytkowników. Dlatego wciąż wszyscy uczą się jego obsługi, zarówno rolnicy, beneficjenci, jak i pracownicy agencji. Sami eksperci ARiMR zalecali więc, by jeszcze przed podpisaniem umowy z wykonawcą a wnioskiem o płatność, złożyć wniosek o sprawdzenie postępowania ofertowego. Jeśli postępowanie byłoby poprowadzone nieprawidłowe – jest wtedy jeszcze możliwość unieważnienia jego. Agencja ma na decyzję 30 dni.

Dopóki portal nie został uruchomiony, beneficjenci mogli stosować stare przepisy, wynikające z umowy o przyznaniu pomocy wraz z załącznikami – czyli wysyłanie trzech zapytań ofertowych do wybranych wykonawców / dostawców i opublikowanie zapytania w internecie. Niestety dla nielubiących zmian, ten tryb został zastąpiony publikacją zapytania ofertowego na Portalu Ogłoszeń ARiMR. Natomiast od 18 marca – portal przejmuje wszystkie ogłoszenia.

>>> Czytaj też: Pierwsze opinie o portalu ogłoszeń ARiMR