PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Grupa Azoty obniża prognozę wydatków inwestycyjnych w 2016 r. do 1,6 mld zł

Grupa Azoty obniża prognozę wydatków inwestycyjnych w 2016 r. do 1,6 mld zł Grupa Azoty podtrzymała plan inwestycyjny na lata 2014-2020, zakładający wydatki na poziomie 7 mld zł. Wiceprezes wskazał, że największe inwestycje, opiewające na 2,3 mld, ulokowane są w Puławach; Fot. Grupa Azoty

Grupa Azoty poinformowała w środę, że tegoroczne wydatki inwestycyjne (CAPEX) wyniosą 1,6 mld zł; w marcu spółka zakładała, iż wyniosą 2 mld zł. Plan inwestycyjny spółki do 2020 roku zakłada wydatki na poziomie 7 mld zł.- W pierwszym półroczu 2016 roku wydaliśmy na inwestycje 551 mln zł. Inwestycje związane z rozwojem biznesu wyniosły 285 mln, inwestycje związane z utrzymaniem biznesu wyniosły 130 mln, mandatowe - 61 i pozostałe - 75 mln - poinformował wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński.

- Według ostatnich szacunków łączny CAPEX w 2016 roku wyniesie 1,6 mld. Jest to poziom niższy od wcześniej prognozowanych 2 mld zł - przekazał.

Wskazując na powody obniżenia prognozy wiceprezes wyjaśnił, że wiele projektów spółka realizuje taniej niż zakładała, co przekłada się na niższe wydatki. Część działań przesunęła się ponadto na początek 2017 r., w niektórych kluczowych projektach zaistniała też konieczność przeprowadzenia dodatkowych analiz - dodał.

Grupa Azoty podtrzymała jednak plan inwestycyjny na lata 2014-2020, zakładający wydatki na poziomie 7 mld zł. Wiceprezes wskazał, że największe inwestycje, opiewające na 2,3 mld, ulokowane są w Puławach. - Elektrownia i rozbudowa instalacji do produkcji kwasu azotowego - to projekty w fazie przygotowawczej. Natomiast budowa instalacji do granulacji mechanicznej saletry jest w fazie wykonania - tłumaczył Łapiński.

W zakładach w Policach spółka kluczowe projekty inwestycyjne wycenia na ponad 2 mld zł. Dwa z nich: modernizacja instalacji do produkcji amoniaku i prace związane z modernizacją elektrociepłowni są w trakcie realizacji, projekt instalacji do produkcji propylenu metodą PDH nadal jest w fazie przygotowawczej - mówił wiceprezes.

- W Tarnowie zaplanowane projekty będą ukończone na przełomie roku. W Kędzierzynie elektrociepłownia jest na ukończeniu - tu jest jakieś ryzyko, że przesunie się na początek przyszłego roku - zaznaczył.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy przedstawiciele spółki powiedzieli też, że Grupa prowadzi analizy dotyczące projektu budowy elektrowni w Puławach. W październiku podejmie decyzję dotyczącą jej mocy i paliwa.

- Jesteśmy w trakcie przeglądu projektu. Po powołaniu nowego zarządu przeanalizowany został stan inwestycji. Spotkaliśmy się też z prośbą ze strony potencjalnych wykonawców o przedłużenie terminu składania ofert - powiedział wiceprezes Grupy Azoty Puławy, Krzysztof Homenda.

Pierwotnie elektrownia miała być opalana gazem. Obecnie spółka jako paliwo rozważa i węgiel, i gaz. - Jeśli chodzi o moc, rozważamy wariant jak dotychczas, i drugi - o połowę mniejszy - dodał Homenda.

W planach spółki elektrownia miała mieć moc 400 MWe. Projektu wyceniono na ponad 1,1 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • rolnik 2016-08-29 11:36:49
    Co prawda to prawda ...
  • rolnik 2016-08-25 08:54:42
    co? nie sprzedają się nawozy? zobaczycie po tym roku jakie będziecie mieli zyski...przy takich cenach płodów rolnych, kogo będzie stać na zakup Waszych produktów? ...chyba tylko Niemców.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!