Umowa o współpracy podpisana w piątek w Puławach dotyczy świadczenia przez Bałtycką Bazę Masową (spółka zależna Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.) na rzecz spółki Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" w Grzybowie (spółka zależna Grupy Azoty S.A.) usług przeładunkowo-składowych siarki granulowanej i pastylkowanej. Rozpoczęcie załadunku ma nastąpić w pierwszym kwartale 2018 r. Do portu w Gdyni siarka będzie dostarczana koleją. Umowa ma obowiązywać do końca 2023 r.

- Umowa ta powoduje, że wykorzystujemy swój potencjał, który mamy w różnych miejscach i zostawiamy w Grupie marże oraz środki, które byłyby przeznaczane gdzieś w otoczenie, do innych podmiotów - powiedział prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

Wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy Krzysztof Homenda podkreślił, że podpisana umowa przynosi korzyści dla obu spółek i daje impuls do rozwoju Bałtyckiej Bazie Masowej (BBM). "Ponad 300 tys. ton siarki, które będzie przeładowywane w BBM to jest szansa i możliwość rozwojowa. Żeby można było przeładować taką ilość siarki, BBM musi podjąć działania inwestycyjne. Spółka dzięki temu rozwija swoje aktywa. Pozostawienie marży w Grupie umożliwia te inwestycje" - powiedział Homenda.

Bałtycka Baza Masowa to spółka powołana w 1997 r. przez Port Gdynia Holding oraz Zakłady Azotowe Puławy w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, a w szczególności nawozów sztucznych. Bazę tworzą specjalistyczne terminale przeładunkowo-składowe do obsługi ładunków płynnych i sypkich, usytuowane w Porcie Gdynia. Roczne zdolności przeładunkowe BBM wynoszą ponad 1 mln ton. Ponad 70 proc. przychodów Baza uzyskuje z usług dla Grupy Azoty (kilkaset tysięcy ton w skali roku).

Prezes BBM Mirosław Turzyński powiedział, że, aby obsłużyć siarkę w takiej ilości "jako ładunek dość trudny, niekiedy niebezpieczny", potrzebne są inwestycje dostosowujące do tego terminale BBM. Mają być one przeprowadzone do końca tego roku, a ich koszty mają sięgnąć kilkunastu mln zł. "Musimy dostosować nasze terminale do tego, żeby wszystkie elementy związane z bezpieczeństwem i ochroną środowiska zostały spełnione" - powiedział Turzyński.