Projekt inwestycji, tzw. Police 2, zakłada budowę: instalacji do produkcji propylenu, bloku energetycznego oraz rozbudowę polickiego portu o terminal chemikaliów płynnych. Docelowo terminal obsługiwać będzie największe w Polsce statki z LPG, zwiększając dwukrotnie swoje zdolności operacyjne.

Koszt inwestycji, której zakończenie planowane jest w 2019 r., to ponad 2 mld zł. Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police podał we wtorek informację, że koszt funkcjonowania inwestycji w czasie budowy to ponad 2,69 mld zł.

Obecny na uroczystości w Policach prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie inwestycji zarówno w skali Europy, jak i świata. "Jeśli mówimy o nowoczesnej gospodarce, o gospodarce innowacyjnej, która będzie miała możliwość konkurowania wśród tych największych, tak jak tu w tym przypadku przemysłu chemicznego, jakim są Norwegia, Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, to musimy w nasz przemysł inwestować" - powiedział.

- To dla mnie wielka radość. Jeżeli mówimy o rozwoju naszego kraju, jeżeli mówimy w Polsce, że chcemy mieć nowoczesny przemysł, to właśnie w ten sposób powinniśmy działać. Trzeba zainwestować prawie 2 mld zł - stwierdził w przemówieniu prezydent.

- Cieszę się, że po tej ogromnej inwestycji tu na Pomorzu Zachodnim, jaką był i jest już zakończony gazoport (w Świnoujściu), teraz będzie kolejna wielka inwestycja realizowana tutaj w Policach. Pomorze Zachodnie bardzo tych inwestycji potrzebuje, potrzebuje też nowych miejsc pracy - dodał prezydent.

- Ta ziemia i ta firma zasługują na to, aby je unowocześniać, aby rozwijały się dynamicznie, aby tutaj stwarzano szansę także dla młodych ludzi, do doskonalenia się zawodowego, do znalezienia pracy, dla rozwoju dla nich i dla ich rodzin. I żeby w ten sposób i tą drogą budować potencjał naszego kraju - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił zasługi Zakładów Chemicznych w Policach w rozwoju przemysłu, a także w walce o polską wolność. - Mówię o tych, którzy w tych zakładach podjęli protest w 1970 r., a potem protestowali w 1980 r. doprowadzając w efekcie do tego, że w przeddzień gdańskich Porozumień Sierpniowych zostały zawarte one tutaj w Szczecinie. Tu na Pomorzu Szczecińskim wtedy strajkowało ponad 300 zakładów, w tym m.in. i wielkie zakłady polickie - powiedział Duda.