PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Leasing może wesprzeć gospodarstwa rolne

Leasing może wesprzeć gospodarstwa rolne Fot. pexeles

Autor: Wojciech Kwinta

Dodano: 14-09-2017 09:43

Tagi:

Środki unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w perspektywie unijnej 2014–2020 mają wspierać rozwój gospodarstw rolnych i przedsiębiorczość na terenach wiejskich. Jednak wsparcie unijne może wymagać dodatkowego finansowania, jak leasing lub pożyczka leasingowa.Podstawowe mechanizmy finansowania zakupów sprzętu to wciąż kredyt bankowy lub pożyczka. Leasing maszyn rolniczych jest stosowany rzadziej, choć wartość tego segmentu jest dwucyfrowa. Z danych Związku Polskiego Leasingu w pierwszej połowie tego roku wartość leasingu maszyn rolniczych wyniosła niemal 2 mld zł. To zrost o ok. 30 proc. w porównaniu z pierwszą połową roku 2016, kiedy wynik przekroczył 1,5 mld zł. W porównaniu z całym rynkiem to nie tak dużo – Od stycznia do czerwca firmy leasingowe sfinansowały inwestycje w środki trwałe o wartości 31,8 mld zł. Jednak dynamika wzrostu leasingu w branży rolniczej jest niemal trzy razy wyższa od dynamiki całego rynku.

 Leasing to zwykle droższa forma finasowania inwestycji od kredytu, ale może być przydatny dla optymalizacji rozliczeń podatkowych. Opłaty leasingowe stanowią koszty prowadzenia działalności zarówno w przypadku płatników VAT, jak i rolników korzystających formy opodatkowania zryczałtowanego. Leasing oznacza mniej formalności w porównaniu z wymaganiami kredytodawców, decyzje zapadają szybciej, do sfinansowania inwestycji nie jest konieczny wkład własny. Przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy.

 Drugą możliwością jest pożyczka leasingowa – alternatywa dla kredytu bankowego. Można, podobnie jak leasing, wykorzystać ją na zakup sprzętu dofinansowanego ze środków unijnych. Pożyczka leasingowa jest zabezpieczona cesją praw z dotacji unijnej dostarcza środki na inwestycje spłacane po uzyskaniu dotacji. Dla rolników indywidualnych, firm niepłacących podatku VAT i ubiegających się o dotacje unijne pożyczka leasingowa może być rozwiązaniem korzystniejszym od samego leasingu.

Firmy leasingowe zachęcają do łączenia finansowania leasingiem i pożyczkami z dotacjami w ramach PROW. Na przykład spółka EFL oferuje, poza finansowaniem, doradztwo w zakresie dotacji unijnych. Stroną doradczą zajmuje się wyspecjalizowana firma. Z usług mogą skorzystać rolnicy indywidualni, mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

 – Rolnicy, przyszli rolnicy lub osoby chcące rozwijać działalność na wsi mogą ubiegać się o spory zastrzyk gotówki, jednak muszą pamiętać, że bardzo często wymaga to poniesienia własnych nakładów finansowych. W takiej sytuacji wsparcie unijne może zostać uzupełnione środkami finansowymi uzyskanymi z leasingu lub pożyczki. Dlatego zależy nam, aby rolnik oraz przedsiębiorca mógł skorzystać z doradczego wsparcia dla biznesu – komentuje Artur Hamerlik, menedżer ds. rozwoju rynku w EFL.

WGK

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • andriej67 2017-11-02 15:31:20
    Oj tak, leasing to bardzo rozsądne wyjście, gdy ktoś akurat nie ma możliwości zakupu gotówką. Sam nieraz korzystałem, ale mam też porównanie kosztów w obu przypadkach. 5 lat temu brałem w leasing halę namiotową. Była pilnie potrzebna, a że protan elmark dał mi możliwość - skorzystałem z leasingu. W tym roku kupowałem halę namiotową już za gotówkę i wyszło mi dużo korzystniej. Nie mogę tego wykorzystać do optymalizacji podatkowej, ale mam sprawę z głowy. Nie muszę w comiesięcznym budżecie uwzględniać raty leasingu. Nie zgadzam się, że leasing jest droższy niż kredyt. Chyba że mówimy o preferencyjnych ofertach dla rolników.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.227.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!