Pasta Food Company jest spółką join venture założoną przez francuską firmę Stefano Toselli i belgijską Ter Beke. W trakcie poszukiwania miejsca pod inwestycję brano pod uwagę również lokalizacje w Czechach i na Słowacji. Najlepszą lokalizacją okazało się Opole.

Wkrótce w stolicy regionu ruszą dwie kolejne inwestycje z branży spożywczej. Systematycznie rozwija się także Nutricia należąca do koncernu Danone. W ubiegłym roku firma uruchomiła nowy zakład, w którym produkuje mleko w puszkach dla małych dzieci. Produkty Nutrici trafiają do 80 krajów na całym świecie. Nowoczesną linię produkcyjną w Opolu uruchomił niedawno zakład należący do firmy Animex.

- Specyfika regionu i dotychczasowe doświadczenia powodują, że Opole jest idealnym miejscem do lokowania i rozwijania przedsiębiorstw z branży spożywczej, co potwierdzają kolejni inwestorzy - mówi Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Opola.

Branża spożywcza jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż nie tylko na Opolszczyźnie, ale także na terenach objętych działaniem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK", gdzie 13 firm z branży spożywczej zainwestowało ponad 2 mld zł i zatrudniło blisko 2000 pracowników. Wśród największych inwestorów działających na terenie WSSE jest Mondelez, który w dwóch fabrykach w Skarbimierzu (czekolady i gumy do żucia) oraz jednej na Bielanach Wrocławskich (czekolada) zatrudnia ponad tysiąc trzysta osób i ciągle się rozwijają. Zakład w Skarbimierzu uruchamia nową linię produkcyjną stworzoną w technologii przyszłości. To pierwsza taka linia w Polsce, a jej wartość wynosi 30 mln USD. We Wrocławiu z kolei za 15 mln USD powstanie Centrum Badań i Rozwoju pracujący nad produktami, jakością, opakowaniami i preferencjami klientów.

Austriacki GoodMills zainwestuje 50 mln zł w swój zakład w Stradunii, by zwiększyć moce linii produkujących mąki "Basia" - do 750 ton na dobę.

Równie mocno rozwija się również branża opakowaniowa. W Skarbimierzu budowany jest aktualnie zakład firmy Aquila, w którym produkowana będzie tektura falista. Z kolei Great Maple Company za 123 mln zł stawia zakład, w którym wytwarzana będzie folia do pakowania wyrobów konsumpcyjnych. Inwestycja da pracę co najmniej 70 osobom.