PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Poseł KWW Kukiz'15: Małe miasteczka oraz wsie zagłębiem supermarketów

Poseł KWW Kukiz'15: Małe miasteczka oraz wsie zagłębiem supermarketów Fot. P. Waniorek

17 grudnia na 5. posiedzeniu Sejmu poseł Norbert Kaczmarczyk (KWW Kukiz'15) zwrócił uwagę, że małe miasteczka oraz wsie stają się zagłębiem supermarketów. Jego zdaniem niewątpliwym wsparciem dla rolników oraz lokalnego handlu byłoby wprowadzenie pewnego rodzaju gratyfikacji dla sklepów zaopatrujących się na rynkach lokalnych - relacjonuje portal dlahandlu.pl.Jego zdaniem pozwoliłoby to na konkurencję z hipermarketami oraz zapewniłoby zbyt rolnikom.

- Polityka historyczna nie może mieć wpływu na codzienne życie mieszkańców wsi i miast. Zasadne jest odbudowanie kontaktów handlowych ze Wschodem Europy. Pozwoli to na eksport naszych towarów, otworzy możliwości w rolnictwie oraz przetwórstwie rolno-spożywczym. W momencie, w którym Polacy coraz silniej czują związek ze swoim krajem, musimy w sposób bezpośredni i widoczny uwydatnić to, które artykuły żywnościowe są polskiej produkcji. Będziemy w ten sposób mogli bezpośrednio i aktywnie wspierać polskie rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy. (...) - mówił poseł.

Odniósł się też do sprzedaży bezpośredniej.

- W sprzedaży bezpośredniej dobrym rozwiązaniem byłyby spółdzielnie zrzeszające rolników. Te spółdzielnie w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego powinny tworzyć tzw. centra sprzedaży bezpośredniej. Udział w ich tworzeniu i zarządzaniu nimi miałyby spółdzielnie, jak też jednostki samorządu terytorialnego. Skrótowo: takie centrum byłoby podzielone na dwie części - część kontraktacyjną, którą zarządzałaby spółdzielnia rolników, co nie doprowadzałoby do nadużyć, zaś drugą częścią handlową zarządzałaby jednostka samorządu terytorialnego przy współpracy ze spółdzielnią, co dotychczas ma miejsce w przypadku wielu placów targowych. Jednostka samorządu terytorialnego będzie finansować większą część inwestycji przy wsparciu budżetu centralnego (...). Dokładniejszy projekt tego rozwiązania przedstawię w komisji rolnictwa - zapowiadał poseł.

Zobacz więcej na portalu dlahandlu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • agro 2016-01-14 20:52:15
  Bardzo dobry pomysł!! Takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone już wcześniej, ale oczywiście PO działało w interesie zagranicznych korporacji, którzy byli pośrednikami pomiędzy polskim rolnikiem a polskim konsumentem. Kluczem są więc znikome podatki (państwo i tak zyska o wiele większe wpływy do budżetu), minimum kontroli ( przy dużej konkurencji gwarantem jakości będzie nazwisko rolnika!).
 • Krycha 2015-12-29 17:49:34
  Jak sobie pan Poseł wyobraża eksport polskiej żywności produkowanej przez ponad 1 mln. drobnorolnych chłopów z których każdy ma inne jaja.
 • Bronek 2015-12-29 13:51:50
  Prawie mój pomysł ale dodałbym by nowe Rolnicze Spółdzielnie Gminne posiadały swoje sklepy do sprzedaży własnych produktów. Następnie RSG mogą wspólnie budować np.ubojnię, przetwórnie warzyw owoców, tłoczenie oleju,odwierty geotermalne do ogrzewania +suszarnie zbóż !!!
 • oo 2015-12-29 11:56:50
  jak to zabronić? mój ojciec walczył o wolny kraj i demokrację. A teraz ktoś chce ręcznie sterować i zakazy robić? więcej swobody, odpowiedni kontroling, więcej możliwości sprzedaży dla rolników, wsparcie programami dla rozwoju rolników, może to jest droga? jak będą tak chcieli zakazy stosować to za 5lat Białoruś zawita nad Wisłę
 • garek 2015-12-29 08:47:17
  Dziwne jak markety takie złe to dlaczego ludzie wolą kupować w marketach ? Jak by było inaczej to by obok nie zamykali sklepików. Ale to przez naszą Polską zawiść.
 • imen 2015-12-28 23:06:08
  @JKC ten bełkot jest popularny obudzą się przyjdą konkretne przepisy które nikomu się nie będą podobać
 • rol pol 2015-12-28 21:47:06
  popieram, w końcu jakieś konkretne sprawy będą załatwiane. Popieram w 100%, ludzie z miasta nawet nie wiedzą że jest możliwość kupienia od rolnika normalnego jedzenia, a nawet umówienia się z nim co do produkcji pod indywidualnego klienta, wiadomo że to będzie droższe bo trzeba włożyć więcej pracy ale coś za coś, ludzie chcą jeść normalne zdrowe polskie jedzenie a nie szajs wieziony "ileś tam kilometrów" dodatkowo szprycowany aby jak najdłużej "wyglądał jak świeży"...
 • rolnik6666 2015-12-28 21:00:14
  dobry pomysł najpierw trzeba stworzyć polską konkurencje dla zachodnich marketów potem z czasem sie ich pozbyć .koło mnie w miasteczku jak wybudowali biedrone zamknieto 160 sklepów zostały 3 i tandetny dziadoski ochydny market zatrudnił tylko 10 osób a robote przez niego straciło ponad 200
 • JKC 2015-12-28 17:29:37
  co za bełkot, na jakim świecie oni żyją?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!