Jak ważne jest przechowywanie i dystrybucja, wie każdy producent owoców i warzyw.

„Aura” Sp. Z o.o., wstępnie uznana grupa producentów owoców i warzyw, postanowiła zadbać o zapewnienie swoim członkom środków technicznych umożliwiających zbiór, przechowywanie, pakowanie oraz wprowadzanie do obrotu ich produkcji – wybudowała bazę przechowalniczo-dystrybucyjną.

Budynek składa się z przechowalni z czterema komorami przechowalniczymi oraz pomieszczeniami do przygotowania warzyw do sprzedaży. W obiekcie wydzielono pomieszczenia socjalne i sanitarne dla pracowników oraz biuro. Powierzchnia obiektu wynosi 1900 m kw. Ma on konstrukcję stalową obudowaną płytą warstwową. Każda z komór przechowalniczych ma kubaturę 1612 m sześciennych, sortownia zajmuje 588 m kw. Na terenie działki wykonane zostały place parkingowe i drogi oraz waga samochodowa.

Realizacja inwestycji przyczyni się do spełnienia warunków i kryteriów uznania wstępnie uznanej grupy producenckiej. We wrześniu 2010 roku zatrudniono dodatkowych 10 osób (poza  czterema  zatrudnionymi dotąd) na linii paczkowania i konfekcjonowania.

- Ilość warzyw z areału posiadanego przez grupę będzie za mała, by utrzymać ciągłość sprzedaży – mówi prezes Eleonora Kapusta. – Będziemy skupować i kontraktować warzywa od okolicznych indywidualnych producentów. Przyniesie to obopólną korzyść, gdyż rolnicy będą mieli gwarantowany zbyt po wcześniej określonych cenach, natomiast grupa zapewni sobie ciągłość dostaw towaru. Dzięki uruchomieniu nowej linii do pakowania warzywa będą sprzedawane w sieciach detalicznych, hipermarketach oraz wysyłane na eksport.

Członkowie grupy stosują wszystkie procedury związane z systemem Integrowanej Produkcji, posiadają stosowne poświadczenia. Zapewniają, że najważniejsza jest dla nich jakość produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!