Bory Tucholskie to kopalnia pomysłów na wioski tematyczne. Jest już tu wieś grzybowa, chlebowa oraz indiańska. Można odwiedzić także wioskę ptasią. W Adamkowie, oprócz 12 rodzin, mieszka blisko 40 gatunków ptaków ujętych w czerwonej księdze gatunków zagrożonych wyginięciem. Ptasia wioska stała się prawdziwą atrakcją dla pasjonatów przyrody i ornitologów. - Ludzie wracają na wieś, a nie wyjeżdżają. Ożywiło się tu wszystko – ocenia Renata Borowiecka-Gutsze z Adamkowa.
 
Do promocji miejscowości można wykorzystać potencjał przyrodniczy, ale też pozaziemskie atuty. Tak zrobili mieszkańcy Wylatowa, gdzie powstała „wioska UFO”.
 
Im bogatsza oferta wioski, tym więcej możliwości rozwoju. - Wioski tematyczne to odpowiedź na zapotrzebowania turystów. Oni chętnie przyjeżdżają w takie atrakcyjne miejsca - argumentuje Ewa Kwiesielewicz ze Stowarzyszenia Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK.
 
Eksperci są przekonani, że w porównaniu ze zwykłymi wsiami, tematyczne mają szansę odnieść większy sukces. Zwłaszcza gdy w jednej gminie działa kilka miejscowości z oryginalnymi motywami przewodnimi. Podobał się artykuł? Podziel się!