Według ocen analityków „Agroogląd..”, zapotrzebowanie krajów UE na import koncentratu jabłkowego w br. gwałtownie wzrośnie. Podstawowymi przyczynami tego wzrostu są: spadek jego produkcji wskutek nieurodzaju jabłek w Polsce i innych wschodnich krajach UE oraz zwiększenie popytu na soki i napoje owocowe w krajach Unii Europejskiej.

Jeżeli w 2006 r. wszystkie kraje UE importowały ok. 1 mln ton koncentratu jabłkowego, to w 2007 r., według ocen analityków, import będzie wynosił 1,2 mln ton i jego wzrostu nie powstrzymają nawet rosnące światowe ceny. W 2008 r. import koncentratu jabłkowego przez kraje UE nadal będzie wzrastał. Co prawda, przewidywane obniżenie jego produkcji w Chinach może wnieść pewne korekty do prognozy wzrostu importu.
Głównymi importerami koncentratu jabłkowego w UE są Niemcy, Austria, Wielka Brytania i Holandia. Ukraina jest jednym z nielicznych krajów Europy, gdzie produkcja koncentratu jabłkowego w br. wzrośnie, przy czym dosyć istotnie. Według naszych ocen, ten wzrost może wynieść 15-20 proc. Ponadto ukraiński koncentrat wyróżnia się wysoką zawartością kwasów.

Jeszcze jednym krajem regionu, w którym oczekuje się znacznego wzrostu produkcji koncentratu jabłkowego, jest Gruzja. Odnotowała ona rekordowy zbiór jabłek i uruchomiono kilka nowych zakładów do produkcji koncentratu jabłkowego.

Źródło:" Podobał się artykuł? Podziel się!