- Okres gryp, przeziębień i łamania w kościach rozpoczęty. Co zrobić aby nie dołączyć do cierpiących, a jeśli już, to jak sobie pomóc domowymi sposobami naszych babek? Starymi, sprawdzonymi przepisami i domowymi miksturami dzielić się będziemy na szkoleniu w Kroczycach. Powiemy także, jaką rolę w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym spełniają warzywa i zioła - zapowiedziała Beata Fąfera, która poprowadzi szkolenie.

Jak zaznaczyła, tradycyjne sposoby sama praktykuje, na przykład w zbijaniu gorączki. Ponieważ to objaw walki organizmu z chorobą - jeżeli gorączka jest tylko nieco podwyższona, nie ma potrzeby jej zbijania. Gdy jednak zaczyna szybko rosnąć, należy ją obniżyć, zwłaszcza że najczęściej towarzyszą jej dreszcze i bóle głowy.

Niezależnie od potrzebnej wówczas wizyty u lekarza, dobrze jest schładzać organizm lub dobrze się wypocić. W schładzaniu pomagają zimne okłady na czoło i kark, przykładane na kwadrans - po tym czasie gorączka powinna się obniżyć, a ból głowy zmaleć. - Mnie osobiście pomagają kompresy i przecieranie czoła i stóp lekkim roztworem octu domowego - wskazała Fąfera.

Pomóc w wypoceniu się mogą herbatki ziołowe. Tu wybór jest dość duży, choć podstawą są kwiat lipy, sok malinowy i czarny bez. Po wypiciu takiego gorącego naparu trzeba się położyć do łóżka - przynajmniej na godzinę.

Fąfera podaje tu przepis na herbatkę z lipy i bzu. Po łyżce suszonych kwiatów lipowych i kwiatów czarnego bzu należy zalać szklanką wrzątku i przykryć na 15 minut. Po odcedzeniu, można dodać jeszcze łyżkę soku z malin, po czym całość wypić. Taka herbatka działa podobnie jak aspiryna: obniża temperaturę i łagodzi ból, dlatego można stosować ją jak tabletkę, nawet 3-4 razy dziennie.

Do inhalacji zatkanego nosa i jako syrop łagodzący suchy kaszel wykorzystuje się sok z cebuli. Cebulę należy pokroić i układać w słoiku warstwami, przesypując cukrem lub przekładając miodem. Po odstawieniu na dobę odcedza się syrop, który można pić po łyżce 4-5 razy. Pozostałą papkę można wykorzystać do wdychania ulatniających się z niej olejków. Syrop i miąższ cebuli można przechowywać w zakręconych słoikach w lodówce nie dłużej niż przez trzy dni.