Kultywowanie tradycji ludowej wśród najmłodszych i trochę starszych mieszkańców Białostocczyzny, poprzez przygotowywanie potraw regionalnych i rękodzielnictwo ludowe to jedno z zadań jakie postawiły przed sobą członkinie stowarzyszenia BArWa (Bardzo Aktywna Wieś).

– Jednym z głównych celów naszych działań jest powrót do „swoich korzeni” – mówi założycielka i przewodnicząca stowarzyszenia Barwa, Pani Danuta Bagińska.

– Motorem do założenia stowarzyszenie okazały się wymogi związane z pozyskaniem funduszy unijnych. – opowiada pani Danuta – W ramach programu edukacyjnego „Równać szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności  przygotowałam projekt dla gimnazjum w Zabłudowie, na który otrzymaliśmy dofinansowanie. Jednym z warunków otrzymania dofinansowania była konieczność założenie stowarzyszenia. I tak powstała w 2007 roku BArWa –Bardzo Aktywna Wieś, skupiająca obecnie ponad 40 członkiń.

4h

Autor: arch. D.Domańska

Opis: Młodzież z podlaskiego klubu 4h.

–  Bierzemy aktywny udział w jarmarkach, festynach i świętach ludowych, podczas których promujemy potrawy i rękodzieło naszego regionu – wyliczają Panie ze stowarzyszenia – Do kultywowania tradycji i obrzędów ludowych zachęcamy dzieci, młodzież i starsze pokolenie. Otrzymaliśmy dofinansowanie do 4 projektów. Dla dzieci i młodzierzy „Wakacje z tradycją” i "Wakacyjne przygody z kuchnią regionalną” oraz „Łączmy pokolenia” – integracja wielopokoleniowa i seniorzy w akcji – „Praca i świętowanie w obrzędach ludowych”.

Pani Danuta zgodziła się dla portalu farmer.pl zdradzić kilka przepisów na potrawy regionalne Białostocczyzny. Poniżej prezentujemy przepisy na prawdziwe specjały: kartacze zabłudowskie, kibiny i kiszkę ziemniaczaną.