Jak poinformowano w komunikacie przesłanym przez protestujących za pośrednictwem Urzędu Miasta w Łapach, o godz. 10.00 zablokowany zostanie ruch na wysokości miejscowości Porosły k. Białegostoku, na trasie z Warszawy.

Policja wie o zapowiadanej blokadzie. Jak poinformował PAP w środę rzecznik prasowy podlaskiej policji Jacek Dobrzyński, w miarę możliwości przygotowane zostaną objazdy, ale raczej tylko dla aut osobowych. Ciężarówki, zwłaszcza te jadące w tranzycie na Wschód, kierowane będą na parkingi.

Blokada drogi, to kolejna akcja protestacyjna związana z planami restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej SA (KSC).

W związku z koniecznością ograniczenia produkcji cukru zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, ma ona w planach m.in. likwidację rejonu plantacyjnego związanego z cukrownią w Łapach.

Dotknęłoby to ponad 2 tys. plantatorów. Pracownicy cukrowni uważają, że pociągnie to za sobą i likwidację zakładu.

Program restrukturyzacji KSC kwestionuje Ministerstwo Skarbu Państwa. Poleciło przygotować nowy projekt.

Plany wobec plantatorów związanych z Cukrownią Łapy SA przedstawiciele KSC uzasadniają m.in. tym, że rejon plantacyjny związany z tym zakładem charakteryzuje się najniższym w całej spółce biologicznym plonem cukru oraz najsłabszymi warunkami klimatycznymi i glebowymi do uprawy buraków cukrowych.

Plantatorzy odpierają te zarzuty. Według nich, nie ma tu analizy ekonomicznej, ale jest silny lobbing polityczny z innych regionów, gdzie także są cukrownie należące do KSC.

Plantatorzy i pracownicy cukrowni już od kilku tygodni prowadzą akcje protestacyjne, m.in. zbierali podpisy pod apelem do premiera, a także zabiegali u podlaskich polityków o wspólne działania w obronie zakładu.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!