Została ona włączona do unijnego systemu chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności, a druga pochodząca z państwa trzeciego. Jako pierwsza, została zarejestrowana w 2007 roku nazwa Café de Colombia (ChOG) z Kolumbii.

Longkou Fen Si to suchy, nitkowaty makaron, wytwarzany z fasoli szparagowej i grochu, charakteryzujący się wysoką zawartością skrobi i dużą elastycznością. Woda na półwyspie Shantung, gdzie wytwarzany jest ten makaron, ma niską zawartość jonów chlorkowych i siarczanowych, a wskaźnik pH mieści się w granicach 6,9-7,4, co pozwala na pozyskiwanie skrobi z fasoli szparagowej i grochu metodą fermentacji kwasowej filtratu i sprzyja jej wysokiej zawartości w Longkou Fen Si. Najbardziej charakterystyczną cechą tego makaronu jest odporność na temperaturę wrzenia. Zgodnie ze specyfikacją sporządzoną przez producentów, po 45-cio minutowym gotowaniu we wrzątku liczba połamanych nitek Longkou Fen Si nie przekracza 10 %.

Na jakość produktu finalnego wpływa metoda produkcji makaronu Longkou Fen Si. Wybrane etapy: namaczanie fasoli szparagowej lub grochu, wytrącanie i oddzielanie pasty skrobiowej, ubijanie pasty, filtrowanie i suszenie (na słońcu lub gorącym powietrzem) muszą odbywać się na północy półwyspu Shantung w miastach: Longkou, Zhaoyuan, Penglai, Laiyang i Laizhou, gdzie panuje ciepły kontynentalny klimat monsunowy z porą deszczową i suchą. Obszar ten charakteryzuje występowanie czterech pór roku, umiarkowane wiatry, odpowiednie temperatury, niska wilgotność powietrza, długie dni i unikalne środowiska drobnoustrojów.

Zgodnie ze specyfikacją, etykieta Longkou Fen Si powinna zawierać następujące informacje: nazwę produktu, nazwę i adres producenta, znak towarowy, specyfikację opakowania, datę produkcji i datę przydatności do spożycia, składniki i numer partii.

Źródło: IJHARS/farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!