W sumie na liście znajduje się już 68 produktów tradycyjnych z województwa łódzkiego - powiedziała rzeczniczka marszałka województwa Joanna Blewąska.

Na ministerialną listę trafił w ub. roku m.in. chleb razowy parzony z Ozorkowa. W okolicach Ozorkowa tradycja wypieku chleba z mąki żytniej sięga początku XX wieku. Jego charakterystyczną cechą jest przygotowywanie go na zakwasie metodą zaparzania mąki, która miała na celu zwiększenie wydajności oraz przedłużenie świeżości chleba.

Pierwszym etapem przygotowania chleba razowego parzonego było sporządzenie żuru z mąki żytniej i wody. Następnie do ukwaszonego żuru dodawano mąkę razową, mieszano i odstawiano na kilka godzin w ciepłym miejscu w celu wytworzenia kwasu razowego. Dalej z gotowego kwasu razowego oraz zaparzonej mąki żytniej sporządzano ciasto, dodając pozostałą część mąki razowej, wodę oraz dodatki takie jak ziarna słonecznika, miód lub suszoną śliwkę.

Po około pół godzinie, kiedy ciasto wyrosło, umieszczano je w odpowiednich formach i pozostawiano na około godzinę do wyrośnięcia. Pieczenie odbywało się w piecu przez około 2 godziny. - Obecnie chleb ten w dalszym ciągu jest przygotowywany w Ozorkowie według tradycyjnej metody i cieszy się nieustającą popularnością wśród mieszkańców i odwiedzających - dodała Blewąska.

Na liście produktów tradycyjnych znalazły się także miody Ziemi Brzezińskiej, Wzniesień Łódzkich i Rawki - tradycyjne miody powstają tam w niezmieniony od lat sposób. W zależności od pory roku i związanych z tym okresów kwitnienia poszczególnych roślin, wyróżniany jest miód wiosenny, letni i jesienny.

Pozyskiwanie miodu pszczelego w okolicach Brzezin jest tradycją, często rodzinną i wielopokoleniową, trwającą od co najmniej lat 20. XX w. Sprzyjającymi warunkami do pozyskania miodu na tym terenie są dorzecza rzek, łąki, zakrzaczenia śródpolne z miododajnymi wierzbami, lipami i akacjami oraz znaczne obszary leśne - obszar Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich czy Lasy Spalsko-Rogowskie.

Na obszarze tym nie występują większe fabryki czy zakłady, które zanieczyszczałyby środowisko. Większość pszczelarzy zrzeszonych jest w działającym od 1946 r. Rejonowym Kole Pszczelarzy Ziemi Brzezińskiej (obecnie liczy ono ok. 90 członków).