Koncerny cukrowe nie miały wyjścia. Stworzony przez Komisję Europejską system zachęt zmusił je do oddania części limitów produkcyjnych w zamian za wysokie rekompensaty.

Waldemar Sochaczewski, ARR: - zgodnie z prawem do końca stycznia przedłużono 17 wniosków o pomoc restrukturyzacyjną. Agencja dokonała ich weryfikacji formalnej i do 15 lutego zakwalifikowaliśmy wszystkie wnioski i stosowne informacje 15 lutego Agencja przekazała Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska zaakceptowała wszystkie wnioski. W efekcie narodowa kwota produkcji zmniejszy się o 240 tys. ton. Ale zdaniem Brukseli to za mało.

Michael Mann, rzecznik prasowy KE: - dlatego jeżeli firmy nie zdecydują się na dodatkowe ciecia to będziemy musieli zredukować waszą kwotę w 2010 r. o kolejne 150 tys. ton, ale mamy nadzieję, że firmy zdecydują się to zrobić dobrowolnie, inaczej my to zrobimy.

W całej Unii Europejskiej koncerny cukrowe zgłosiły chęć rezygnacji z prawie 5 mln ton limitów produkcyjnych. Tymczasem Bruksela chce, aby produkcja do 2010 r. spadła o 6 mln ton. Dopiero wtedy reforma rynku cukru zostanie zakończona.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!