W 2012 roku na Liście Produktów Tradycyjnych nie został zarejestrowany żaden produkt z Wielkopolski. Obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi są rozpatrywane cztery wnioski z tego regionu.

- Największa liczba produktów była rejestrowana w pierwszych latach powstania listy od 2004 do 2008 roku, następnie tempo przyrostu malało, gdyż wyczerpał się zasób produktów, których co najmniej 25-letnie pochodzenie i związek z regionem można było udokumentować - powiedziała Bestry.

Z czterech obecnie ubiegających się o miano produktów tradycyjnych trzy związane są z Poznaniem.

Bambrzok to placek ziemniaczany wypiekany w piekarniku na blachach o różnych kształtach, a podawany na słodko np. z musem jabłkowym czy z powidłami lub wytrawnie z kaszanką - wcześniej przesmażoną z cebulą. Bambrzok popija się zsiadłym mlekiem.

Dwa kolejne wnioski płynące z Poznania to: kaszanka z boczkiem i szynka dworska.

Z południa Wielkopolski pochodzi karp smażony w sosie szarym. Podstawą staropolskiego sosu szarego jest świeża krew z karpia, która po zmieszaniu z octem i czerwonym winem stanowi uzupełnienie smażonej ryby.

Sos szary to nie jedyny produkt tradycyjny, do przygotowania którego w Wielkopolsce używa się krwi.

Wśród dotychczas zarejestrowanych 86 produktów jest też czernina - gęsta zupa przyrządzona na wywarze z kości i podróbek kaczki lub gęsi, z dodatkiem świeżej krwi (utrwalonej octem) i podprawiona zawiesiną z mąki. Dla poprawienia smaku zupy dodaje się do niej suszone śliwki i jabłka, doprawia korzeniami (cynamon, goździki, pieprz). Najczęściej na stoły podawano zupę z pokrajanymi podróbkami i ugotowanymi łazankami lub kluseczkami.

Wśród innych tradycyjnych wielkopolskich produktów są szare kluski, przygotowywane ze startych surowych ziemniaków, plyndze, czyli placki ziemniaczane, ślepe ryby - zupa z warzyw, która nie ma nic wspólnego z rybami czy wyroby z wieprzowiny złotnickiej, z rasy świń hodowanych głównie w Wielkopolsce.

Wśród wyrobów mlecznych najsłynniejsze to gzik poznański stanowiący mieszankę sera twarogowego, śmietanki, soli, pieprzu szczypiorku i rzodkiewki oraz wielkopolski ser smażony wysmażany ze zgliwiałego twarogu.

W Wielkopolsce zarejestrowanych jest 86 produktów tradycyjnych, więcej zarejestrowano tylko w województwach: lubelskim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. W całym kraju ministerstwo zarejestrowało 1032 produkty tradycyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!