PRZEGLĄD PRASY: - Decyzję w sprawie inwestowania na rynku rosyjskim powinniśmy podjąć do końca bieżącego roku - mówi Tomasz Kurpisz, prezes Hortex Holding, czołowego producenta mrożonek i soków w Polsce. W grę wchodzi budowa zakładu lub stworzenie centrum pakowania i dystrybucji. Na razie nie wiadomo, ile firma zamierza przeznaczyć na rosyjskie inwestycje - pisze Beata Drewnowska.
Hortex od wielu lat ma na Wschodzie mocną pozycję. Trafia tam 80 proc. mrożonek eksportowanych przez firmę. - Będąc tak dużym graczem, powinniśmy być jak najbliżej rosyjskiego rynku - uważa Tomasz Kurpisz.

Do tej pory firma nie zdecydowała się na inwestowanie w Rosji, ponieważ nie miałaby wystarczającej ilości surowców. Obecnie nie będzie z tym problemu, gdyż w ostatnich latach w Rosji przybyło rolników uprawiających warzywa.

Dzięki fabryce Hortex mógłby znacznie zwiększyć sprzedaż mrożonek w Rosji. Coraz większą popularnością cieszą się tam dania z mięsem. Firma nie może ich jednak eksportować, ponieważ od listopada 2005 r. rosyjska granica zamknięta jest dla polskiego mięsa.

Hortex nie zamierza koncentrować się tylko na zagranicznych rynkach. Wraz z większościowym udziałowcem, którym od 2006 r. jest fundusz Argan, zarząd firmy przygotowuje strategię na najbliższe lata. Hortex chce rozbudować i unowocześnić swoje zakłady w Rykach, Skierniewicach iPrzysusze k. Radomia, a także wprowadzać nowe produkty. -Wciągu czterech -pięciu lat zainwestujemy blisko 200 mln zł -zapowiada Tomasz Kurpisz. Nowe linie rozlewnicze oraz magazyny mają umocnić Hortex na pozycji największego producenta mrożonych owoców i warzyw w Polsce (obejmuje ponad 50 proc. tego rynku). Ułatwiłyby mu także rywalizację z Agros Novą o pozycję wicelidera rynku soków. Według instytutu badawczego Nielsen od lutego 2007 r. Hortex zajmuje drugie miejsce pod względem ilości sprzedawanych soków. Od kwietnia wyprzedza Agros Novą także pod względem ich wartości zbytu.

Hortex nadal podsumowuje rok finansowy, który zakończył się 31 maja 2007. Prezes Kurpisz szacuje, że przychody Hortex Holding wyniosły 735 mln zł. To o ponad jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Nieco wyższy niż w ubiegłym roku (12 mln zł) będzie też zysk netto.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!