PRZEGLĄD PRASY: Zboże drożeje dziennie nawet o 20 zł na tonie. Pszenica jest dziś prawie dwa razy droższa niż rok temu. Wszystko przez to, że Polska jest jedynym krajem w Europie i jednym z trzech na świecie , w którym w tym roku zboże obrodziło – pisze Krystyna Naszkowska . Cała Unia przyjeżdża właśnie do nas po ziarno na chleb, pasze dla zwierząt i na biopaliwa. Rezultat tego łatwo przewidzieć – ceny idą w górę!

Drogie zboże to droższe: mąka, pieczywo i makarony. Zdaniem młynarzy ceny mąki już powinny pójść w górę o 15 proc. Piekarze ostrzegają, że chleb powinien być droższy nawet o 30 proc. Podrożeją także pasze, a w konsekwencji wieprzowina i drób.

Skończyła się epoka taniej polskiej żywności. Włosi już podnieśli ceny makaronów o 30 proc. My też wkrótce podniesiemy - zapowiada Marek Dąbrowski, szef Polskiej Izby Makaronów.

Jednak minister rolnictwa uważa, że ceny żywności zaczną rosnąć dopiero w listopadzie, kiedy tegoroczne zboże zostanie przerobione na mąkę. Teraz na rynku jest mąka z zeszłorocznego, taniego zboża.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobał się artykuł? Podziel się!