Jak dowiedziała się PAP w czwartek w Krajowej Radzie Izb Rolniczych (KRIR), chodzi o przyznanie budżetowych pieniędzy na składkę za przynależność pięciu polskich organizacji związkowych do COPA-COGECA oraz pokrycie kosztów ich działalności na unijnym forum.

Prezes Związku Wiktor Szmulewicz wyjaśnił, że projekt PiS zakłada, iż zarządzanie środkami z budżetu będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach. Środki otrzymają Izby Rolnicze, które następnie przekażą je krajowym organizacjom należącym do COPA- COGECA.

PSL chce natomiast, aby pieniędzmi tymi zarządzał minister rolnictwa. Miałby on rozdzielać je proporcjonalnie między związki, a także prowadzić ich rozliczenie.

Według Szmulewicza, dofinansowanie w tym roku może wynieść 4 mln zł. W 2006 r. związki dostały z budżetu około 3 mln zł, a rok później 2,73 mln zł.

Do COPA-COGECA należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Izby Rolnicze.

Szmulewicz powiedział, że oba projekty skierowano już do laski marszałkowskiej. Jego zdaniem rozwiązanie kwestii finansowania wymaga pilnych działań, gdyż organizacje rolnicze zalegają z zapłatą składki za I kwartał tego roku. Zaznaczył, że brak kolejnych wpłat może skutkować utratą członkostwa.

COPA oraz GOGECA to organizacje, reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. COPA zrzesza 51 narodowych związków rolniczych, a COGECA 32 organizacje spółdzielcze.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!