To ósma edycja konkursu, potrwa do 30 kwietnia. Zgłaszać można obiekty drewniane, wybudowane do 1956 roku, z miejscowości do 5 tys. mieszkańców na terenie województwa podlaskiego. Konkurs ma promować dawne budownictwo drewniane oraz właścicieli tych budynków, starających się je uratować od zniszczenia i sensownie użytkować.

Jak powiedział przewodniczący jury konkursu, etnograf z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Antoni Mosiewicz, muszą być to obiekty, które są nadal użytkowane. Dodał, że mogą to być m.in. spichlerze, dróżniczówki, stodoły, karczmy, dworki, szkoły czy budynki urzędów gminnych. Jednak, jak zaznaczył, do konkursu nie można zgłaszać budownictwa sakralnego.

Mosiewicz powiedział, że podczas oceny będzie zwracana uwaga m.in. na stan obiektu oraz zachowanie elementów konstrukcyjnych. Wysoko oceniane będzie też zachowanie tradycyjnego układ mebli w domu czy układu grzewczego, np. pieców kaflowych. Natomiast zaniżać punktację będą wszelkie interwencje, np. pokrycie dachu blachą, a dyskwalifikować np. ułożenie na elewacji budynku sidingu.

W konkursie przewidziane są nagrody pieniężne. Fotografie budynków wraz z opisem znajdą się również w katalogu pokonkursowym.

Mosiewicz powiedział, że co roku zgłaszanych jest kilkadziesiąt budynków z całego województwa. Bardzo mało napływa jednak zgłoszeń z powiatów: zambrowskiego, suwalskiego czy łomżyńskiego. Etnograf tłumaczy to tym, iż na tych terenach takich budynków jest mało, bardzo często są też niszczone. W jego ocenie, inaczej jest z gminami w powiecie hajnowskim, skąd napływa najwięcej zgłoszeń. Budynki z tych terenów są nie tylko dobrze zachowane, ale we wnętrzu bardzo często mają tradycyjny wystrój.

Muzeum Rolnictwa w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia. Placówka ma charakter skansenu, gdzie łącznie prezentowane są 44 obiekty drewnianego budownictwa wiejskiego, od XVIII, do połowy XX w. Są wśród nich: młyn wodny z połowy XIX wieku, zabytkowa drewniana szkoła ze wsi Winna Chroły oraz dwór ziemiański z 1858 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!