Jest jeszcze jedno zaplanowane posiedzenie Sejmu tej kadencji, więc możliwe, że ustawa zostanie uchwalona i znajdzie się w porządku prawnym.

Część obecnie dzierżawionej ziemi ma być sprzedana rolnikom na powiększenie ich gospodarstw. Zgodnie z nowelizacją dzierżawcy posiadający ponad 300 ha ziemi będą musieli oddać do zasobu agencji nieruchomości 30 proc. dzierżawionej powierzchni. Zostanie ona sprzedana rolnikom indywidualnym na powiększenie gospodarstw.

- Nie jesteśmy zadowoleni z uchwalonej przez Sejm ustawy o nieruchomościach rolnych – mówi Franciszek Nowak, prezes Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP. -  Mam nadzieję, że Senat jej nie przyjmie. Na 12 września lub 5 października planujemy kolejny protest w tej sprawie, tym razem w Warszawie.

Zdaniem dzierżawców ustawę można było przyjąć w wersji korzystniejszej dla nich, ale posłowie pomimo długiej debaty nad projektami nie zdołali ich ulepszyć:

- Wszystkie wcześniejsze poprawki, które mogły korzystnie zmienić ten projekt, zostały odrzucone. Zostały tylko 3, które nie mają żadnego znaczenia z punktu widzenia ekonomicznego i trwałości gospodarstw. Odrzucono na przykład poprawkę o uwzględnianiu historycznych wyłączeń. Głosami PSL, jeszcze w podkomisji i potem w Sejmie, odrzucono poprawkę zezwalającą na wpłacenie najpierw 5 proc. ceny i rozłożenie pozostałej kwoty na 25 lat. Została wersja zobowiązująca do zapłaty 10 proc. na początku i rozkładająca pozostałą kwotę na 15 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!