Pod tym stosunkowo nowym pojęciem rozumieć należy zorganizowaną turystykę pod kątem typowo winiarskim: odwiedzania winnic, winiarni, degustacji, spotkań z producentami, przy jednoczesnej możli wości poznawania nowych miejsc, smaków regionalnej kuchni i zabytków. Ta specyficzna forma zorganizowanych wyjazdów stała się w branży turystycznej jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów. (...) W Stanach Zjednoczonych zjawisko to rozwinęło się na bardzo udaną skalę, a Kalifornia stanowić może wzorzec orga nizacji infrastruktury enoturystycznej. W miejscach tych zarówno wielkie korpo racje winiarskie, jak i mali producenci starają się zorganizować dogodne warunki dla enoturystów.

(...) Dobre wina i dobrze przygotowana baza turystyczna owocują budowaniem dobrego wizerunku firmy i sprzedażą dużej ilości butelek. Nasi winiarze, zastanawiając się nad budowaniem oferty enoturystycznej powinni więc spoglądać w stronę swoich kolegów nie tylko za oceanem, ale udanie gospodarzących w winnicach austriackich, nie mieckich. (...)

Świat oferty enoturystycznej może być zróżnicowany - dla każdego jest tutaj miejsce. Co innego są w stanie zaproponować gigantyczne winiarnie, co innego małe gospodarstwa. Wspaniałe winiarnie w Hiszpanii, Chile czy Argentynie imponują architekturą i pomysłowością ergonomiczną - cieszą nie tylko oko odwiedzającego miejsce turysty, ale i ludzi, którym przychodzi w takich warunkach pracować. Stworzone przy nakładzie ogromnych środków finansowych zachwycają rozmachem, pomysłowością i technologicznym zaawansowaniem, któremu nie są z pewnością w stanie sprostać mali, garażowi" producenci wina. Oni jednak mają inne argumenty - mogą skusić turystów sielskim klimatem gospodarstwa, familijną atmosferą, kameralnością. (...)

(...) Producenci wina starają się uatrakcyjnić pobyt: produkują kosmetyki z winogron, oferują specjalne winoterapie itp. Hotele oparte na takim winnym" pomyśle znaleźć można na całym świecie, głównie w takich krajach jak RPA, Francja, Hiszpania i Włochy. Do jednych z najbardziej znanych należy Cau-dalie Vinotherapie SPA przy hotelu Les So-urces de Caudalie w pobliżu Bordeaux.(...)

Choć enoturystyka w samej Polsce dopiero raczkuje, to wyraźnie widać, że Polacy wyjeżdżają na szlaki winne coraz częściej i chętniej. Na razie ostrożnie - celem wizyty często jest Słowacja, Czechy, Węgry, ale coraz bardziej ochoczo nasi winomaniacy wybierają się do Włoch, Hiszpanii czy krajów Nowego Świata. Czas najwyższy, by zajrzeli do podkarpackich, małopolskich czy lubuskich winnic.

Źródło: Rynki Alkoholowe

Podobał się artykuł? Podziel się!