Z najnowszego, nieopublikowanego jeszcze, raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, dot. efektów branży spożywczej w 2007 r. - do którego dotarł "PB" - wynika, że w ub.r. wypracowała ona rekordowe zyski i przychody. Producentom żywności i napojów udało się zwiększyć sprzedaż do aż 140 mld zł, wobec 126 mld zł rok wcześniej, i to netto, licząc bez VAT oraz akcyzy.

Do tego zysk netto przemysłu spożywczego w 2007 r. wzrósł o 27 proc., do 6,5 mld zł, a średnia rentowność netto wzrosła z 3,86 do 4,25 proc.

Na tym jednak koniec dobrych wieści - sygnalizuje gazeta. Szefowie czołowych firm spożywczych w Polsce zgodnie oceniają, że osiągnięcie dalszej poprawy wyników w 2008 r. będzie dużym problemem. Sądzą wręcz, że wyniki form zdecydowanie się pogorszą. To skutek m.in. dużego spadku cen wyrobów mleczarskich na rynku światowym oraz mocnej złotówki. A także faktu, iż spożycie wyrobów mleczarskich w Polsce rośnie zbyt wolno i nadal bardzo odbiega od poziomu z krajów zachodnich - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!