Jury konkursu doceniło promocję tradycji wsi polskiej i zdrowej żywności poprzez utworzenie Folwarku Kamyk. Ale firma korzysta nie tylko z tradycji polskiej – równie chętnie czerpie z tradycji włoskiej. Powstała w 1911 r. we Włoszech, założona przez rodzinę Consonni. W latach 90. założyciele przekazali ją polskiej rodzinie Haliny i Zdzisława Bartelak i siedziba firmy przeniosła się do wsi Kamyk w powiecie kłobuckim. Dodajmy, że siostra pani Haliny jest Włoszką, pochodzi z rodziny Consonni.

Firma produkuje tradycyjne wyroby piekarniczo-cukiernicze, lody, wyroby czekoladowe i z marcepana. Słynie z produkcji ciasta drożdżowego na naturalnych drożdżach.

- Drożdże „matka”, przywiezione z Włoch, mają obecnie ponad 80 lat i są najstarszym „pracownikiem” firmy – twierdzą właściciele.

Nagrodzony w konkursie Folwark Kamyk to przedsięwzięcie zrodzone z zauważonej przez nich potrzeby:

- Kiedyś każde dziecko mogło obserwować w domu, jak mama i babcia własnoręcznie przygotowują potrawy, pieką chleb, wędzą mięso. Dziś nasze dzieci nie mają już tego wyboru, dla nich opcja samodzielnego przygotowywania żywności już nie jest dostępna. Folwark Kamyk powstał po to, aby wypełnić tę lukę, chronić naszą tradycyjną polską kuchnię, której kultywowanie jest zagrożone, stworzyć możliwość uczenia się, jak przygotować żywność w naturalny sposób – poprzez obserwowanie tego procesu i aktywne włączanie się do niego. Folwark Kamyk to skansen z tradycyjnym, wiejskim jedzeniem. Są tutaj chaty o nietypowym wyglądzie i budowie, w których w bardzo prosty sposób przygotowywane są posiłki.

Pieczenie chleba, smażenie konfitur, wędzenie ryb i mięsa, wypalanie kawy – to wszystko jest dostępne dla gości folwarku. A odwiedziny tu są nieodpłatne.

- Poprzez wspólne biesiadowanie i spędzanie wolnego czasu uczymy się wzajemnego szacunku i upowszechniania dobrosąsiedzkich stosunków, jak za dawnych dobrych czasów – twierdzą właściciele. - Folwark Kamyk powstał, aby propagować zdrowe tradycyjne jedzenie i wypoczynek w otoczeniu natury, w towarzystwie rodziny i przyjaciół, zgodnie z ideą Slow Food.

Dodajmy, że firma jako jedyny producent cukierniczy w Polsce jest rekomendowana przez międzynarodowy ruch poparcia zdrowej żywności Slow Food.

Podobał się artykuł? Podziel się!