Czas karnawału i zimowych ferii można świetnie spędzić  w takich miejscach jak Wysowa w województwie małopolskim. Znajdzie się tu miejsce na długie spacery, uprawianie zimowych sportów, jazdę konną czy biesiadę przy trzaskającym ogniu.

Powrót do korzeni
W ramach  akcji „Wisła” przesiedlono mieszkańców południowo-wschodnich rubieży kraju na zachód. Wśród nich byli też rodzice Romana Sulicza. Kilkanaście lat temu Roman i Irena Suliczowie, odwiedzając rodzinne strony, postanowili powrócić do Wysowej na stałe. Trzeba było jednak znaleźć pracę i dach nad głową. Tak narodził się pomysł wybudowania pensjonatu ,,Ramis”.

Dzisiaj do dyspozycji gości jest 50 miejsc noclegowych w wygodnych pokojach z łazienkami, telewizorami i telefonami. W jadalni z tarasem, z którego roztacza się widok na Wysową, serwowane są dania regionalne, wegetariańskie i dietetyczne. Zależnie od pory roku można wypożyczać rowery lub sprzęt narciarski. A tras zjazdowych nie trzeba daleko szukać. Przy pensjonacie wybudowano własny wyciąg narciarski. Dla dzieci o każdej porze roku atrakcją jest plac zabaw. W sezonie zimowym organizowane są zawody rodzinne na nartach i sankach oraz kuligi z pochodniami zakończone zabawą przy ognisku.

Wynajmowanie pokoi dawało utrzymanie, ale nie spełniało marzeń państawa Suliczów. A te związane były z łemkowską tradycją. Irena i Roman pragnęli ją nie tylko dokładniej poznać, ale też dzielić się swoją wiedzą z innymi. Te tęsknoty zrodziły kolejny pomysł – budowę regionalnej karczmy ,,Gościnna chata”.

Karczma z tradycjami
Na karczmę wybrano budynek z 1912 r. przeznaczony do rozbiórki. Zanim gospodarze przystąpili do remontu, spędzili wiele godzin w skansenach, starych wiejskich zagrodach oraz nad literaturą poświęconą Łemkom. Chcieli bowiem jak najrzetelniej zapoznać się z dawnymi sposobami budowy domów i wystroju wnętrz.