Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Gotuj lokalnie” zorganizowany został w tym roku już po raz siódmy w ramach programu o tym samym tytule przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Akademią Kulinarną Marcina Budynka.

Kurczak zagrodowy, dynia i produkty regionalne

Finałowe zmagania odbywały się podczas warsztatów kulinarnych prowadzonych przez szefów kuchni, m.in. Marcina Budynka i Roberta Sowę. Każdy z zespołów przygotowywał danie główne z kurczaka zagrodowego, dyni oraz co najmniej dwóch produktów regionalnych oraz przystawkę  z wykorzystaniem podrobów i jaj z wolnego wybiegu – wszystko według autorskiej receptury przygotowanej specjalnie na tę okazję. Efekty półtoragodzinnej pracy zespołów oceniło jury w składzie: szefowie kuchni – Marcin Budynek, Robert Sowa, Giancarlo Russo oraz Elżbieta Szuba z firmy Drosed.

Jury konkursu
Jury konkursu
 

I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Dawid Ostrycharz i Krzysztof Burchardt, podopieczni Dawida Jaroszewskiego, na przystawkę zaproponowali pâté z flambirowanej wątróbki z rozmarynowym masłem, a jako danie główne roladę z kurczaka nadziewaną wędzoną śliwką o nazwie „Z miłości do słodkości”.

 

Zwycięzcy konkursu
Zwycięzcy konkursu

Promocja wiedzy i produktów lokalnych

- „Gotuj lokalnie” to projekt, który pozwala wzbogacić wiedzę adeptów sztuki kulinarnej nt. wykorzystania regionalnych oraz tradycyjnych produktów w nowoczesnej kuchni – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Celem programu jest również promocja tradycyjnych polskich produktów. - Uczestniczę już w 7 edycji programu. Wyraźnie da się zaobserwować, że rośnie udział produktów lokalnych. 7 lat temu było ich zaledwie kilka: oscypek, ser koryciński, olej lniany. Od 4 lat mamy prawdziwy boom. To są zarówno produkty lokalne, jak i produkty regionalny, np. coraz częściej pojawiające się polskie wina – mówi Marcin Budynek, założyciel Akademii Kulinarnej, szef kuchni i juror w konkursie.