PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

IRG SGH: Po raz kolejny poprawa koniunktury w rolnictwie

IRG SGH: Po raz kolejny poprawa koniunktury w rolnictwie

Poprawę koniunktury w rolnictwie, po raz piąty z rzędu, wykazało kwietniowe badanie przeprowadzone przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH wzrosła o 4,7 pkt., z poziomu -5,3 pkt. do -0,6 pkt.

W ocenie autorów badania, poprawa koniunktury wynika zarówno ze wzrostu przychodów gospodarstw rolnych jak i z poprawy nastrojów gospodarstw rolnych.

"Można powiedzieć, że gospodarstwa rolne ogarnęła euforia. Jeśli nałoży się na to przewidywane, sezonowe polepszenie się sytuacji finansowej rolników, należy spodziewać się w przyszłym kwartale rekordowo wysokich wyników" - napisano w komentarzu.

Z badania wynika, że rosną zakupy obrotowych środków produkcji rolnej.

"Rolnicy finansują je głównie ze środków własnych. Pomimo wzrostu dostępności kredytów spada skłonność do ich zaciągania. Dopłaty bezpośrednie zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności na zakup środków produkcji (45,8 proc.), bieżące potrzeby życiowe (31,4 proc.) i inwestycje w gospodarstwo (24,9 proc.)" - napisano.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • z., 2017-06-07 23:27:24
  Czy przeczytaliście wartość wskaźnika -0,6. To znaczy że jeszcze nie osiągamy dochodu. Poziom zero jest równowagą nakładów z dochodem.
 • rolnik 2017-06-07 16:33:42
  Właśnie co to za propaganda? Żaden z moich znajomym rolników nie jest w takiej euforii, a są to dość duże gospodarstwa. Mleko nawet nie ma ceny 1,37netto, bydlo opasowe 6,6-6,8netto, tylko świnie 5,30netto. Dodatkowo nie ma żadnych chętnych do pomocy w gospodarstwach, rolnicy muszą płacić nawet 18-20zł na godz. pracownikowi albo mogą sami zatyrać się na śmierć! Czy te pieniądze za nasze surowce to jest jakaś wygórowana cena? W tej chwili duże gospodarstwa mają najgorzej, im większa skala produkcji tym większe straty. Do tego za chwilę ustawa prawo wodne, OSN na całum kraju a w PROWie nigdzie sie już nie mieścisz, więc albo zmniejszysz sobie produkcję (ale niektórzy jeszcze nie mogą, bo maja zobowiązania wczesniejsze) albo znowu musisz brac kredyt ..... . Mleko w skupie powinno kosztować najmniej 1,5 netto przy takich kosztach jak są już w tej chwili.
 • 123 2017-06-07 10:23:16
  Witaj PRL-owska propagando....Jak do tej euforii ma się rosnące zadłużenie i spadek sprzedaży maszyn ???
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!