Cykle koniunkturalne w branży żywnościowej wpływają znacząco na kondycję gospodarstw rolnych i przetwórstwo rolno-spożywcze. Ceny rynkowe żywca produkowanego przez firmy z branży wpływają bezpośrednio na zapotrzebowanie na surowiec do produkcji pasz, decydują też o zwiększeniu bądź zmniejszeniu produkcji roślinnej. To bardzo skomplikowana sprawa, ale generalnie sądzę, iż kryzys jeszcze nie dotknął w dotkliwy sposób rolników – uważa Kozakiewicz. Dyrektor firmy Thegra Poland odpowiada na kilka pytań związanych z obecną sytuacją gospodarczą.

Które produkty z Państwa oferty cieszą się największym powodzeniem, czy sytuacja w gospodarce ma wpływ na sprzedaż  poszczególnych produktów?

Jolanta Kozakiewicz: Na wielkość sprzedaży naszych towarów ma wpływ szereg czynników. Jak zawsze najważniejsza jest cena i jakość produktu. Na cenę oferowanych przez nas towarów mają wpływ oceny zbiorów lub też rzeczywiste wielkości produkcji rolnej w poszczególnych krajach wytwarzających żywność. Towary, którymi handlujemy są przedmiotami obrotu giełd towarowych (Chicago Bard of Trade, Matiff i inne) dlatego też do podstawowych zależności  popytu i podaży dochodzi jeszcze czynnik spekulacyjny. Zwykle największym powodzeniem cieszą się towary najtańsze w danym przedziale czasowym, takie, które mogą zastąpić inne, droższe komponenty bez szkody dla jakości produktu finalnego. Przykładem jest śruta sojowa, podstawowy składnik białkowy w produkcji pasz, towar stosunkowo drogi, podlegający dużym wahaniom cenowym a dodatkowo produkowany z modyfikowanych genetycznie ziaren soi – poszukuje się teraz intensywnie jego zamienników, którymi mogą być nasze rodzime rośliny motylkowe lub też importowana przez naszą firmę śruta arachidowa. Polski przemysł paszowy wciąż dość tradycyjnie podchodzi do produkcji mieszanek paszowych dlatego też w naszej ofercie przewazają sprawdzone komponenty jak zboża czy też śruty białkowe. Zauważamy jednak już symptomy zmian w podejściu do produkcji – coraz częściej klienci pytają o ekspeler palmowy, śrutę słonecznikową czy też arachidową. Staramy się sprowadzać różnego rodzaju mączki jako źródło łatwostrawnego białka. Nasza oferta jest wciąż poszerzana. Korzystamy tutaj z podpowiedzi i doświadczeń naszych kolegów z Holandii i Danii, w których to krajach z powodzeniem stosuje się najróżniejsze egzotyczne komponenty