Kiełbasa lisiecka ma kształt wianka uformowanego zgodnie z naturalnym skrętem osłonek, wytwarzana jest wyłącznie z mięsa wieprzowego odpowiednio rozdrobnionego i przyprawionego. Kiełbasa ta poddawana jest procesowi naturalnego wędzenia i pieczenia przy wykorzystaniu tradycyjnych wędzarni komorowych, w których źródłem dymu i ciepła jest drewno z drzew liściastych - olchy, buku lub drewno z drzew owocowych. Proces wędzenia i pieczenia jednej partii kiełbasy trwa około 3,5 - 4,5 godziny. Kiełbasa lisiecka może być wytwarzana jedynie w dwóch gminach - Czernichów i Liszki w powiecie krakowskim w województwie małopolskim.

Do specyficznych cech kiełbasy lisieckiej należy jej skład - 85% mięsa pozyskiwanego do produkcji pochodzi z odpowiednich mięśni szynki wieprzowej. Ponadto, większość mięsa do produkcji tej kiełbasy jest grubokrojona (kostki o boku 3-5 cm), co widoczne jest na przekroju poprzecznym. Produkt ten swoje właściwości zawdzięcza lokalnej technologii wytwarzania i kunszcie producentów wynikających z wieloletnich tradycji masarskich.

Przed wprowadzeniem do obrotu produktu posiadającego zarejestrowaną nazwę, producenci muszą poddać się kontroli zgodności procesu produkcji ze specyfikacją. Ma ona na celu potwierdzenie, że na każdym etapie wytwarzania danego produktu spełnione zostały wymagania specyfikacji. Pozytywny wynik kontroli jest gwarancją wysokiej jakości produktu, co w konsekwencji odgrywa ogromną rolę przy budowaniu zaufania konsumentów i powoduje wzrost popytu na dany produkt.Grupa producencka kiełbasy lisieckiej, czyli Konsorcjum Producentów Kiełbasy Lisieckiej, wybrała Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz jednostki certyfikujące - COBICO Sp. z o.o. i Biocert Małopolska Sp. z o.o. jako organy uprawnione do przeprowadzania kontroli zgodności procesu produkcji ze specyfikacją.

Źródło: IJHARS/farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!