Cukrownicy protestowali przeciwko planom restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) SA - do której należy cukrownia Łapy - dotyczącym m.in. likwidacji rejonu plantatorskiego związanego z łapską cukrownią, jedynym takim zakładem w województwie podlaskim. Dotknęłoby to ponad 2 tys. rolników.

W ocenie pracowników i plantatorów, to krok ku całkowitej likwidacji zakładu. Plany wobec łapskiej cukrowni ujęte są w dokumencie, który KSC złożyła w Agencji Rynku Rolnego (ARR).

To wniosek o przyznanie pomocy restrukturyzacyjnej w wysokości 78,6 mln euro, w zamian za rezygnację z części limitu produkcyjnego. Do 15 lutego Agencja musi ten wniosek przesłać Komisji Europejskiej, bo to ona decyduje o pomocy finansowej.

Cukrownicy związani z łapskim zakładem wciąż protestują licząc na działania rządowe. Chodzi im o to, by państwowa ARR nie przyjęła wniosku Krajowej Spółki Cukrowej, także podmiotu państwowego.

W czwartkowej blokadzie wzięło udział ponad sto osób. Według policji, akcja przebiegała spokojnie. Na jej czas zorganizowała objazdy dla aut osobowych, ciężarówki czekały na odblokowanie przejazdu.

Swoje plany wobec plantatorów związanych z Cukrownią Łapy przedstawiciele KSC uzasadniają m.in. tym, że rejon plantacyjny związany z tym zakładem charakteryzuje się najniższym w całej spółce biologicznym plonem cukru oraz najsłabszymi warunkami klimatycznymi i glebowymi do uprawy buraków cukrowych.

Plantatorzy i pracownicy zakładu odpierają te zarzuty. Według nich, nie ma tu analizy ekonomicznej, ale jest silny lobbing polityczny z innych regionów, gdzie także są cukrownie należące do KSC.

Już od kilku tygodni prowadzą akcje protestacyjne, m.in. zbierali podpisy pod apelem do premiera, a także zabiegali u podlaskich polityków o wspólne działania w obronie zakładu.

Krajowa Spółka Cukrowa SA z siedzibą w Toruniu powstała w 2002 r. i jest największym w Polsce i 9. co do wielkości producentem cukru w Europie. Firma dysponuje blisko 40-proc. udziałem w rynku krajowym i 4-proc. udziałem w rynku całej UE.

W sezonie 2007/2008 pracowało 11 z 26 cukrowni należących do tej spółki. Według planu, spółka ma wyprodukować w tym sezonie ponad 604 tys. ton cukru wobec 636 tys. ton uzyskanych w poprzednim sezonie.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!